Ubezpieczenia » blog ubezpieczeniowy » O jakie ubezpieczenia lekarze pytają Okręgowe Izby Lekarskie

Marcin Kowalik

Masz pytanie o ubezpieczenia? Zapytaj eksperta.

O jakie ubezpieczenia lekarze pytają Okręgowe Izby Lekarskie

O jakie ubezpieczenia lekarze pytają Okręgowe Izby Lekarskie

O jakie ubezpieczenia lekarze pytają Okręgowe Izby Lekarskie? Jakie pytania odnośnie ubezpieczeń pracownicy Ochrony Zdrowia zadają w OIL prawnikom? Czy medycy interesują się ubezpieczeniami na życie, ubezpieczeniami od utraty dochodu dla lekarzy, ubezpieczeniem OC dla lekarza?

Wypełnij formularz kontaktowy aby otrzymać pomoc agenta ubezpieczeniowego w wyborze taniego ubezpieczenia dla lekarza

W tym odcinku rozmawiam z Mecenas Aleksandrą Kosiorek która wspiera prawnie Okręgową Izbę Lekarską w Gdańsku.

Możesz też posłuchać tego materiału na temat”O jakie ubezpieczenia lekarze pytają Okręgowe Izby Lekarskie? Wywiad – Mec Aleksandra Kosiorek” jako podcast lub zobaczyć jako video.
O jakie ubezpieczenia lekarze pytają Okręgowe Izby Lekarskie Wywiad Mec Aleksandra Kosiorek

Ubezpieczenia dla lekarzy a OIL

Mec. Aleksandra Kosiorek

Transkrypcja:

Cześć słuchasz podcastu ubezpieczeniapoludzku.pl. Ja nazywam się Marcin Kowalik i mam dzisiaj olbrzymi zaszczyt i bardzo się cieszę z tego że udało mi się zaprosić bardzo wartościowego gościa który da nam dużo ciekawej wiedzy na temat ubezpieczeń najczęściej wybieranych czy też pytań jakie najczęściej zadają lekarze odnośnie ubezpieczeń moim i Twoim gościem jest mecenas Aleksandra Kosiorek.

Cześć Aleksandra Dzień dobry czy dzień dobry wszystkim dziękuję bardzo że znalazłeś czas w napiętym harmonogramie tuż po wykładach były wykłady około 4 godziny wykładów dla rezydentów w ramach obowiązków obowiązkowego toku specjalizacji.

Okręgowe Izby Lekarskie pomagają lekarzom z ubezpieczeniami

Super. To ewidentnie jesteś właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. Aleksandra ty działa przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Gdańsku zgadza się tak ja jestem prawnikiem Izby Lekarskiej i już to momencie leci jedenasty rok jak z moją wiedzą prawną pomagam lekarzom i samej Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.

Wsparcie OIL w kwestiach prawnych

Super super czyli jesteś takim praktykiem i merytorycznie jesteś blisko spraw o których będziemy dzisiaj rozmawiać czyli z jednej strony dbać o interesy lekarzy z wiedzą ich zabezpieczać ale też pewnie tłumaczyć takie kwestie ubezpieczeniowe o których agent ubezpieczeniowy pewnie nie wie do końca natomiast z racji doświadczenia i praktyki wiesz więcej.

Tutaj z agentami ubezpieczeniowymi to raczej się uzupełniamy w takim sensie że lekarze poszukując tej ochrony ubezpieczeniowej zazwyczaj najpierw trafiają do izby lekarskiej bo nie wiedzą jakie ubezpieczenie czy w ogóle musi posiadać ubezpieczenie i kiedy taką ochroną ubezpieczeniową musi już posiadać.

I wtedy po rozmowie ze mną czy z innymi prawnikami biura bo ja też nie jestem jedynym członkiem Biura Prawnego wyposażony w tę wiedzę lekarz już zazwyczaj trafia do agenta ubezpieczeniowego bo w ofertach i samych szczegółach finansowych polisy i składki ja już się nie orientuję jasno czyli czyli ty tak tłumaczył trochę lekarzom pewnie na jakie ubezpieczenia mogą liczyć albo jakie są im potrzebne do końca bo wiedzą już lekarz też może bogatszy działać dalej z ubezpieczycielem jest agentem i idzie szukać dalej.

Dobrze dobrze to to co mnie najbardziej nurtuje to jest takie pytanie z jakimi pytaniami zwykle zgłaszają się do ciebie lekarze.

Pracownicy Ochrony Zdrowia i ubezpieczenia

Może to nie tylko lekarzy może to są po prostu pracownicy ochrony zdrowia. Kiedyś strzeliłem strasznego bo bolało w jakichś treściach napisałem o pracownikach służby zdrowia a w tej chwili już jest ochrona zdrowia tak więc bardzo duże poparcie.

Pytania medyków o ubezpieczenia

Tak tak tak dokładnie więc z jakimi pytaniami do Ciebie się zgłaszają ubezpieczeniowymi zwykle pracownicy ochrony zdrowia.

Pytania lekarzy o ubezpieczenia

To znaczy w moim przypadku jest tak że w ramach tej działalności w izbie lekarskiej to faktycznie to są lekarze i lekarze dentyści którzy zwracają się z tymi pytaniami i tutaj powiedzieć że w zakresie samych ubezpieczeń to to trochę kłamać bo my pełen sektor prawa medycznego i staramy się wyjaśniać i na wszelkie pytania odpowiadać na tym polega zresztą taka moja codzienna praca.

Pytania są przeróżne i czasem takie że odpowiadamy w kilka zdań a czasem takie że musimy się narazić całym personelem żeby takiemu lekarzowi czy lekarzom pomocy prawnej udzielić. Natomiast w zakresie ubezpieczeń to faktycznie są takie powtarzalne pytania i one zazwyczaj zaczynają się od tego że chce otworzyć praktykę zawodową chce mieć swój gabinet i pani mecenas czy ja muszę mieć jakieś ubezpieczenie czy on jest obowiązkowy czy mogę sobie wybrać te kwoty na które się ubezpiecza czyli sumy gwarancyjne ale i tak zazwyczaj zaczyna się ta rozmowa a potem zaczynamy drążyć i szukamy tych szczegółów o których lekarz nawet nie wie że mogą różnicować jego sytuację ubezpieczeniową czyli od ogółu do szczegółu rozumiem czyli.

Czyli co jakbyśmy to mieli jakoś tak podzielić jeżeli chodzi o liczby to mówi że najczęściej lekarze chcą otworzyć praktykę i pytają jakich ubezpieczeń potrzebuje jeżeli otwieram praktykę albo albo gabinet czy jako lekarz czy jako lekarz dentysta.

Obowiązkowe ubezpieczenie lekarza przy działalności gospodarczej

Tak lekarze ogólnie są świadomi tego obowiązku ubezpieczeniowego które na nich spoczywa i otwierając tą działalność gospodarczą rejestrując praktykę zawodową oni już wiedzą że coś tam było z tymi ubezpieczeniami i poszukują tej wiedzy żeby się dowiedzieć jakie to ubezpieczenie być powinno.

Generalnie jeżeli chodzi o lekarzy którzy podejmują działalność gospodarczą i będą rejestrować te praktyki zawodowe to przepisy ustawy o działalności leczniczej i rozporządzenie ministra finansów mówi o tym że taki lekarz powinien obligatoryjnie czyli obowiązkowo posiadać tą polisę.

Jednocześnie rozporządzenie Ministra Finansów wskazuje minimalne sumy gwarancyjne na jakie to polisa powinna opiewać. Poniżej tego nie można zawierać tych umów ubezpieczeniowych co jest absolutnym minimum i ono na chwilę obecną wynosi 75 tys. euro od jednego zdarzenia i 350 tys. euro od wszystkich zdarzeń w okresie ochrony ubezpieczeniowej i to do precyzyjnie tutaj mówimy o ubezpieczeniu OC lekarza czyli o lekarza który prowadzi działalność gospodarczą.

Bo jeżeli lekarz jest zatrudniony na umowę o pracę to będzie korzystał ze swojego pracodawcy. I tutaj w tym zakresie takich lekarzy to zazwyczaj będą lekarze stażyści i rezydenci bo taki sektor ochrony zdrowia w dniu dzisiejszym mamy że te umowy o pracę to na stażu obowiązkowo muszą się pojawić rezydenci również natomiast już później w tej pracy zawodowej te umowy o pracę są taką rzadką formą zatrudnienia te osoby które są świadome odpowiedzialności regresu wobec pracodawcy zapytają o możliwość do ubezpieczenia się w zakresie tego regresu do trzech pensji ponieważ tutaj jako taką odpowiedzialność za działania pracownika zadziałają a nie lekarza czy też lekarza dentysty będzie ponosił jego pracodawca który sam przecież posiada polisę ubezpieczeniową i co jest obligatoryjne.

No dobrze czyli to mamy. Poprawia mnie jeżeli ja to jakoś w złe priorytety układa ale pierwsze takie najczęściej zadawane pytanie to jest że właśnie chce otworzyć praktykę i o czym muszę myśleć szukając ubezpieczenia OC dla lekarza do własnej praktyki.

Obligatoryjne ubezpieczenia dla lekarzy

Pierwsza kwestia o której trzeba myśleć to aby prawidłowo zadać to pytanie czy też zlecić agentowi ubezpieczeniowym sporządzenie tej polisy żeby to była faktycznie ta umowa ubezpieczenia obligatoryjnego.

Na rynku jest wiele ofert ubezpieczeniowych natomiast często są to inne ubezpieczenia niż to obligatoryjne.

Jeżeli już mamy to ubezpieczenie obligatoryjne czyli te podstawowe kwoty 75 tys. euro od jednego zdarzenia i 350 tys. euro od innych zdarzeń to możemy poszukiwać szerszej ochrony ubezpieczeniowej ale to jest absolutnym minimum i praktykowanie czyli udzielanie świadczeń zdrowotnych w ramach tej praktyki lekarskiej bez tego oceny to po pierwsze jest naruszenie przepisów prawa medycznego z czym nie mogę zlecać takiego działania oczywiście a po drugie jest to wysoce niebezpieczne.

Lekarz i polisa ubezpieczeniowa bez przedłużenia

Bo zazwyczaj jest tak że nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności i jakieś zdarzenia które skutkują odpowiedzialnością finansową dzieją się właśnie w tym okresie kiedy zapomnieliśmy przedłużyć polisę. To się zdarza ja to widziałam i niestety potem konsekwencje są bardzo przykre.

Kiedy lekarz powinien wykupić ubezpieczenie

Jasne jeżeli chodzi o takie też podstawowe i pierwsze pytania które lekarze zadają to też o ten moment kiedy muszę już tą polisę posiadać czyli np. przykład ją już dzisiaj działalność gospodarczą ale zanim otworzy praktykę i przyjmie tego mojego pierwszego pacjenta minie dwa tygodnie z jakich prac przygotowawczych w gabinecie.

I lekarz pyta czy już dzisiaj muszę mieć tą polisę czy mogę te dwa tygodnie poczekać czy mogę wykupić ją później.

Przepisy mówią że tym momentem kiedy ta polisa już musi być wykupione musi obejmować swoją ochroną tego ubezpieczonego. To jest moment dzień przed rozpoczęciem udzielania świadczeń zdrowotnych. Czyli gdyby ten pacjent przyszedł o godzinie 24 01 to już od wczoraj mamy polisę i 204 01 to ochrona ubezpieczeniowa po prostu działa.

To jest ważna informacja. Dobrze to czy jeszcze o coś pytają z twojego punktu widzenia ważnego jeżeli chodzi o to ubezpieczenie. Jeżeli. Własną praktykę uruchamia pytają jakie są warianty tych dodatkowych opcji.

Do tej polisy obligatoryjny. Co tam jeszcze można dokupić. Jakie dodatkowe klauzule zawrzeć. No i tutaj powiem tak takie podstawowe klauzule oczywiście znamy natomiast rynek ubezpieczeniowy jest niesamowicie dynamiczny i on też szybko odpowiada na wszelkie potrzeby które się pojawiają.

No i oczywiście nie znam wszystkich możliwych wariantów ubezpieczeniowych natomiast takie które najczęściej się pojawiają i które lekarzy interesują to jest podwyższenie sumy gwarancyjnej czyli podwyższenie tego limitu 75 tys. euro i 350 tys. euro wówczas zwłaszcza zalecamy rozważenie wykupienia tej wyższej polisy. Jeżeli mamy do czynienia z lekarzami o specjalnościach w których błędy są niesamowicie kosztowne w skutki i kosztowne i te skutki mają poważne konsekwencje finansowe chirurdzy czy chirurdzy anestezjolodzy i położnictwa i ginekologii to są takie specjalności gdzie te odszkodowania gdzie skutki błędów medycznych są bardzo poważne i te odszkodowania potrafią wędrować ponad te kwoty minimalnej sumy gwarancyjnej.

Następnie lekarze zapytają o różne warianty ochrony prawnej to znaczy chcą mieć takie bezpieczeństwo że jeśli już ten pacjent będzie przedstawiał roszczenia to nie tylko ten ubezpieczyciel będzie takim tłem tego postępowania likwidacyjnego również aktywnie weźmie w tym udział m.in. poprzez przyznanie pomocy prawnej.

No i tutaj faktycznie z tego co jakby tak prowadzą prywatne statystyki to lekarze na tą klauzulę tej ochrony prawnej się decydują.

To jest dla nich ważne bo jak nie to że benefity tylko dodatkowa wartość.

Lekarze chcą się skupić na leczeniu a nie prowadzeniu korespondencji z pacjentami. Tym bardziej że ten moment kiedy pacjent zgłasza roszczenie jest trudny dla obu stron on jest nacechowane wieloma emocjami i to jest zawsze taki dość trudny proces przez który lekarzowi który nie ma wykształcenia prawniczego administracyjnego ciężko jest w tym procesie jakby przez ten proces przejść i wymieniać korespondencję z pacjentem i tego pacjenta zazwyczaj i już na pewnym etapie reprezentuje profesjonalny pełnomocnik czyli adwokat radca prawny i takie poczucie bezradności wobec tej machiny która ruszyła nie do końca rozumiemy w którą stronę to będzie się toczyć. Taka ochrona prawna w tych ubezpieczeniach faktycznie lekarzom daje takie poczucie bezpieczeństwa że oni z tym problemem nie pozostaną w pewnym momencie sami.

Jasne inne warianty o które lekarze pytają to np. wczoraj miałam zapytanie o klauzulę która ubezpiecza lekarza również w ramach popełnienia błędu w wyniku rażącego niedbalstwa albo w tych przypadkach kiedy mamy do czynienia z popełnieniem błędu z winy umyślnego.

Tutaj raczej nie zakładam żeby lekarz popełnił błąd medyczny z winy umyślne chcąc go popełnić. Natomiast z powodu rażącego niedbalstwa to rzadko ale może się zdarzyć i w takich sytuacjach ubezpieczyciele próbują się uwolnić od odpowiedzialności finansowej za skutki takiego błędu medycznego.

I tutaj takie klauzule już się pojawiły wczoraj mam pytanie czy czy warto czy to by zadziałało. Czy można przejrzeć taką opcję i się nad nią zastanowić. Jak najbardziej zalecam natomiast to rażące niedbalstwo to też jest taka taka sytuacja na skraju już tutaj winy umyślne i więc będą to niezmiernie rzadkie sytuacje.

Kolejny wariant taki dodatkowy do polisy o który nasi lekarze zapytają to są wszelkie ubezpieczenia od szkód nie tyle na zdrowiu pacjenta ile na przykład na jego mieniu.

Podstawowa polisa to obligatoryjne nie obejmuje tych wariantów ubezpieczeniowych a lekarze np. mając praktykę lekarską w swoim budynku gdzie na samochód zaparkowany pod budynkiem może spaść dachówki i uszkodzić myślą na przyszłość próbując zabezpieczyć się również i od takich okoliczności.

No i chyba taka ostatnia rzecz z tych wariantów o których tak rozmawiamy. Wpisując naokoło ubezpieczeń obowiązkowych to są świadczenia z zakresu chirurgii i medycyny estetycznej bo tutaj jest taki dualizm tej ochrony ubezpieczeniowej.

Przepisy mówią że jeżeli świadczenia zdrowotne w ramach chirurgii plastycznej medycyny estetycznej są następnie. Leczenia wady wrodzonej urazu jakiegoś wypadku i z tego powodu lekarz udziela świadczeń zdrowotnych. No to wtedy ta polisa obligatoryjne działa.

Natomiast wszelkie świadczenia zdrowotne które wiążą się już z taką medycynę stricte estetyczną mającą poprawić wygląd pacjenta one nie są objęte ochroną obligatoryjne. No i tutaj te świadczenia roszczenia mogą być już później bardzo wysokie w razie gdyby coś się wydarzyło.

Ubezpieczenie dla lekarza chirurga

I tutaj właśnie jeżeli jest to specjalność chirurgii chirurgia plastyczna to nie jest specjalność taki sektor usług jak najbardziej wyróżniamy. Jeżeli te świadczenia zdrowotne są w tym zakresie udzielane to my również zalecamy wykupienie wtedy polisy dodatkowej zwiększającej lub rozszerzającej tą podstawową polisę.

Ubezpieczenia dla pracowników Ochrony Zdrowia

Ok to weszliśmy myślę że bardzo głęboko. Z mojej perspektywy temat to jest super. To jest pewnie dla ciebie jako praktyka dla eksperta tylko wierzchołek góry lodowej tego tematu ale myślę że to to na pewno daje dobry początek do przemyśleń dla pracowników ochrony zdrowia którzy w ogóle zastanawiają się nad tym tematem.

To jest myślę że dobra taka pigułka wiedzy odnośnie tego o czym w ogóle trzeba pamiętać o czym trzeba w ogóle pomyśleć planując właśnie taką działalność na własną rękę. O czym trzeba pamiętać w kontekście ubezpieczeń bo np. o niektórych rzeczach ja bym w ogóle nie pomyślał przed rozmową z tobą. Natomiast to co jeszcze chciałbym lepiej zrozumieć to czy też dostajesz zapytania czy też konsultuje się z pracowników ochrony zdrowia lekarzy w kontekście nie wiem ubezpieczeń na życie czy też ubezpieczenie od utraty dochodu. Czy takie przypadki masz?

Ubezpieczenie od utraty dochodu dla lekarzy

To już raczej rzadziej się zdarza i w tym zakresie takie pytania są raczej jednostkowe ponieważ lekarze wiedzą że ochronę zdrowia życia utrata dochodu to już nie jest takie stricte prawo medyczne i oni też jeżeli myślą o ubezpieczeniu od utraty dochodu to gdy już wiedzą czego potrzebują już to decyzję podjęli i tu konsultacja prawnika w tym zakresie nie jest im potrzebna bo oni już podjęli tę decyzję tylko poszukuje jakiejś atrakcyjnej oferty ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie dla lekarza przy umowie zlecenie

Ale ja bym chciała sobie pozwolić na jeszcze jeden trend na wierzchołku góry lodowej. Mam swój czas na antenie to wykorzystam żeby przekazać lekarza i lekarza dentysty.

Sprawdź też: Ubezpieczenie od utraty dochodu dla lekarza dentysty

Jest jeden aspekt o którym niestety nie zawsze pamiętają a który jest bardzo bolesne później w skutkach.

Tak jeżeli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę korzystamy z polisy pracodawcy jeżeli mamy swoją działalność to 99 zaryzykuje. Lekarzy pamięta o tym żeby wykupić polisę obligatoryjny problem mamy z takimi lekarzami którzy są zatrudnieni na umowę zlecenie ponieważ tutaj nie ma ustawowej odpowiedzialności zleceniodawcy za działania zleceniobiorcy.

Mec. Aleksandra Kosiorek

I może się okazać że nasza umowa zlecenie nie przewiduje żadnej ochrony udzielanej przez naszego zleceniodawcę.

I może się okazać że nasza umowa zlecenie nie przewiduje żadnej ochrony udzielanej przez naszego zleceniodawcę.

I taki lekarz który na którego w zasadzie nie ma takiej różnicy na co dzień będzie pracował na umowę o pracę czy zlecenie bo to jest jakaś kwestia składek ZUSu. Na tym się nie zastanawiamy. Może się okazać w pewnym momencie że w przypadku kiedy doszło do wyrządzenia szkody ten zleceniobiorca po prostu nie ma żadnej ochrony ubezpieczeniowej.

I to są sytuacje takie dość dramatyczne w swoich skutkach i prawdziwe problemy życiowe także jeżeli pozwoli się pewnie uzupełnić jeszcze te umowy zlecenie bo to jest taka troszeczkę luka w tej ustawie że ci lekarze później pozostają sami sobie.

A to ciekawe że ktoś kto pozostawił właśnie że ustawodawca to tak pozostawił bo jakby nieświadomy lekarz w dobrej wierze ale nieświadomy może pozostawić takie pole do bolesnych konsekwencji potem dla siebie no bo rozumiem że odpowiedzialność wtedy spada na niego.

No jeżeli on popełnił błąd i pacjent kieruje roszczenie do niego to niestety może okazać się że on sam za to odpowiada. W innej sytuacji też troszeczkę będą lekarze którzy prowadzą praktyki zawodowe we własnym imieniu czyli te indywidualne praktyki lekarskie indywidualne specjalistyczne praktyki lekarskie w innej sytuacji będzie trochę lekarz który postanowił założyć podmiot leczniczy i zatrudnia innych lekarzy.

Ubezpieczenie dla fizjoterapeutów, lekarzy dentystów, pielęgniarzy, położnych

Tutaj te sumy gwarancyjne może się okazać że one się będą wyczerpać szybciej ponieważ jeżeli zatrudniamy 20 osób personelu mamy nie tylko lekarzy i lekarzy dentystów ale też fizjoterapeutów pielęgniarz. Położna.

Jesteśmy tylko ludźmi każdy z tego personelu może popełnić na jakimś etapie swojej pracy zawodowej błąd a polisa pracodawcy jest jedna. Także tutaj jeszcze jeżeli ktoś chce prowadzić duży podmiot leczniczy zatrudniać kolegów to bym zalecał żeby myśleć intensywnie nad rozszerzeniem tej sumy gwarancyjnej.

Jasne czyli przekaz na koniec jest taki że drogi pracowników ochrony zdrowia jeżeli masz umowę zlecenie to zajrzyj dokładnie w tę umowę i przemyśl do przodu.

Czy jesteś chroniony jak jesteś chroniony jeżeli nie jesteś chroniony to zadbaj o to żebyś był chroniony ubezpieczony. A jeżeli przedsiębiorca o pracowniku ochrony zdrowia planujesz zbudowanie większego zakładu pracy to też o tym pomyśl żeby ta polisa też była na tyle duża żeby przewidywała ewentualne błędy twoich podwładnych. Tak to jest. To jest taka puenta.

Dobrze Aleksandra czy jest jeszcze coś ważnego co nie powiedzieliśmy A co jest ważne Twoim zdaniem chyba wszystko powiedzieliśmy co takie najistotniejsze udało się w prawie 20 minut uniknąć więc to jest bardzo fajna pigułka wiedzy taka która chyba uzbrojenie lekarzy i pracowników ochrony zdrowia w taką podstawową wiedzę odnośnie tego w którą stronę iść z ubezpieczeniami.

Ja jestem ci bardzo wdzięczny za twój czas i za twoją wiedzę moim i waszym gościem była mec. Aleksandra Kosior która na co dzień wspiera pracowników ochrony zdrowia przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Gdańsku Dziękuję bardzo za twój czas Aleksandra.

Dziękuję również pozdrawiam do usłyszenia.

Posłuchaj podcastu Ubezpieczenia po ludzku.

Zobacz też:

Sprawdź pozostałe artykuły na temat ubezpieczeń dla lekarzy:

Średnia Ocena: 5.0 z 5 (1 ocen)
5 gwiazd
1
4 gwiazdy
0
3 gwiazdy
0
2 gwiazdy
0
1 gwiazda
0
Marika84
Marcin Kowalik

ubezpieczenia lekarzy

długi wywiad.. ale baaaardzo pomocny
no i fajnie sie was slucha
jestem ratownikiem medycznym. Zastanawiam sie nad OC dla ratownika, dobrowolnym.

3 lata temu

Review O jakie ubezpieczenia lekarze pytają Okręgowe Izby Lekarskie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marcin Kowalik

Moją misją jest przybliżenie złożonych często produktów ubezpieczeniowych każdemu z nas. Bardzo zależy mi na tym, aby o ubezpieczeniach mówić w prosty i zrozumiały sposób. Od ponad 10 lat łączę branżę ubezpieczeniową z klientami, a klientów, z doświadczonymi ekspertami ubezpieczeniowymi. Jestem autorem książki "Jak sprzedawać ubezpieczenia. 100 historii agentów ubezpieczeniowych". Jestem organizatorem konferencji Szczyt Ubezpieczeniowy. W przeszłości wykładałem na uczelniach wyższych. Moje felietony możesz znaleźć na przykład w Gazecie Ubezpieczeniowej. Ten serwis internetowy współtworzę wraz z doświadczonymi agentami ubezpieczeniowymi.