Ubezpieczenia » blog ubezpieczeniowy » Ubezpieczenia nagrobka

Marcin Kowalik

Masz pytanie o ubezpieczenia? Zapytaj eksperta.

Ubezpieczenie nagrobka

Rozmawiam z agentem ubezpieczeniowym o ubezpieczeniach nagrobka.

Z tekstu i podcastu dowiesz się jak ubezpieczyć nagrobek, gdzie ubezpieczyć nagrobek, ile kosztuje ubezpieczenie nagrobka i kiedy Polacy ubezpieczają nagrobki.

Ubezpieczenie nagrobka

Ubezpieczenie nagrobka: odpowiedzi na pytania i opinie agenta ubezpieczeniowego

Cześć

Nazywam się Marcin Kowalik słuchasz pod nazwą ubezpieczenia po ludzku PL.

W tym podkaście staramy się skomplikowane czasami tematy produktów ubezpieczeniowych przedstawić w ludzki sposób tak żeby każdy z nas ten temat zrozumiał że ma ten temat zrozumiał żebym mógł się z nim zapoznać i żeby mógł świadomie podjąć decyzję ewentualnie zakupowe. Dzisiaj moim i Twoim gościem jest Paweł roczna ekspert ubezpieczeniowy doświadczony profesjonalista ubezpieczeniowy Cześć Paweł.

Witam Marcina witam wszystkich słuchaczy. Cześć OK.

Paweł Dziękuję bardzo że znalazłeś czas i poproszę Cię żebyśmy się dzisiaj zajęli tematem takim troszkę może dla niektórych dziwnym ale doświadczenie pokazuje że kiedyś w końcu każdy z nas będzie musiał się zmierzyć z tym tematem w tym tematem jest dzisiaj ubezpieczenie grobu.

Czyli pochylić się nad tematem

jak ubezpieczyć nagrobek gotowy. Jasne jasne jest OK. Słuchaj no bo tak taki nagrobek to jakkolwiek by na to nie popatrzeć jakkolwiek by tego nie nazwać to jest dla wielu osób inwestycja tam się czasami inwestuje kilka tysięcy złotych czasami kilkanaście tysięcy złotych.

Jest to chyba powiem nieruchomość która jest narażona na różnego rodzaju zdarzenia losowe i atmosferyczne itd. Chciałbym żebyśmy dzisiaj odpowiedzieli na te najczęściej zadawane do Googla przez przez internet pytania. To ja sobie te pytania zebrałem i może tak zacznijmy od takiego. Może najbardziej prostego i oczywistego pytania Jak ubezpieczyć nagrobek.

Jak ubezpieczyć nagrobek

Bardzo dziękuję za to pytanie o zakończeniu tego wywiadu. Czy delikatny stres ale taki motywujące. Już przechodzę do pytania jak ubezpieczyć nagrobek nagrobek jest traktowany przez towarzystwo ubezpieczeniowe jako jako budowla. Sam w sobie jest taką budowlą jest wznoszone z dosyć trwałych dosyć trwałych elementów granitu marmuru i tak jak wspomniałeś tych materiałów jest wiele. Koszty tych nagrobków są są różne od powiedzmy dwóch trzech tysięcy złotych. Górnej granicy jeśli mowa o grobowca. Właściwie nie ma. średnio jest to około sześciu tysięcy 300 złotych do siedmiu i pół tysiąca złotych do samego nagrobka.

Dochodzą oczywiście różne zdobienia czasami różne figury ale co ważne muszą być one potwierdzone na stałe.

Czyli spora inwestycja No czyli jakby sensowne jest zadawanie sobie pytania czy ubezpieczyć nagrobek Jak ubezpieczyć nagrobek.

Dokładnie jak najbardziej jest to jak najbardziej sensowne jeśli nie jest to ubezpieczenie tak jak wspomniałeś na samym początku we wstępie do rozmowy nie jest to popularne ubezpieczenie tak popularne ubezpieczenie. Ktoś mógłby się troszeczkę pogratulować głowę poseł ubezpieczyć w ogóle nagrobek.

I od czego to nagrobek ubezpieczyć. Bardzo często zdarzają się oprócz takich standardowych zjawisk atmosferycznych mimo to często mamy do czynienia z wandalizmu z aktami wandalizmu tudzież kradzieży. Jeśli chodzi o zjawiska atmosferyczne które najczęściej dotykają uszkadzając nagrobki płyty nagrobne lub też jakieś elementy posągów jakieś popiersia stwierdzone do płyty nagrobne i tak jak powiedziałem wcześniej muszą być one potwierdzone do płyt nagrobnych. Najczęściej ulegają dewastacji w tym także graffiti. Silny wiatr często na na cmentarzach są drzewa zwłaszcza specyfika specyfika polskich cmentarzy jest taka że.

Na cmentarzach rośnie dużo dużo takich starych ogromnych drzew. Rak macicy to wiesz co to to wiesz co do tego za chwilkę dojdziemy.

Ja bym chciał żebyśmy najpierw zaczęli o takiej podstawowej kwestii czyli właśnie jak do tego podejść jak ubezpieczyć nagrobek. Czyli co. Powiedzmy że jestem tutaj jest terminologia odpowiednio jestem właścicielem jeszcze nie rezydentem jestem właścicielem nagrobka tak czy też jestem osobą odpowiedzialną za jakiś nagrobek. Może tak to będzie najlepiej ujęte i dbam o ten nagrobek opiekuje się nimi i chcę żeby godnie wyglądało no bo wiadomo to są kwestie bliskich rodziny krewnych. No i teraz jaka jest procedura. Jak jest proces ja się zgłaszam np.

ciebie do agenta ubezpieczeniowego. Co dalej.

Proces jest proces jest dosyć prosty. Jeśli chodzi o to kto to może być to osoba ubezpieczona nie musi być w żaden sposób jakoś spokrewniona. Czy dla mnie jako agenta ubezpieczeniowego jest ważne to że zgłasza się ktoś kto chce ubezpieczyć taki nagrobek. I ja w żaden sposób nie weryfikuje czy ty masz prawo do tego żeby to ubezpieczenie. Także tutaj te kwestie nie zawarł jako agent ubezpieczeniowy absolutnie nie zaglądam. Dla mnie jest ważna cena wartość jaką jaką na jaką chcesz chcesz to jako klienta ubezpieczyć.

Do tego będzie będzie potrzebne podanie wartości na którą składają się. Składa się składa się sam nagrobek i czyli cena po prostu materiału plus. Oczywiście są to także koszty wyliczone montażu całości. I to jest jest ceną którą należało ponieść za to za wykonanie takiego nagrobka. Do każdego takiego ubezpieczenia jest tak zwana lustracja którą może wykonać klient więc w dniu zawarcia takiej takiej najlepiej w dniu zawarcia takiej umowy robić zdjęcia jego nagrobka. A jakość określa. W którym miejscu na cmentarzu. Tak tak tak tak.

Lustracja czyli tak zwane oględziny polegają właśnie na zrobieniu dwóch zdjęć.

Z reguły są dwa zdjęcia które obejmują Widok ogólny grobu czy też kwatery widok płyty z imionami i nazwiskami osób tudzież inskrypcji które się znajdują na nagrobku. To z reguły jest wystarczające do tego żeby takie ubezpieczenie zawrzeć ok czyli jak był uzgodniony kwotę bo do tego za chwilę jeszcze wrócimy.

Ja robię tą lustrację przesunąć te dokumenty te dokumentacje przerwa na realizację nie jest potrzebna do wglądu ona jest potrzebna tobie przy wycenie ewentualnie w ocenianiu później już na dalszym etapie szkody jak dobra likwidator. Proszę pana ja zapłać kwotę X Y zł. No to proszę.

Dobre OK no to mamy zgodność jakąś odnośnie tego ubezpieczenia dostaje. No pewnie albo osobiście albo pocztą jakiś dokument potwierdzający że mam ubezpieczenie. No to teraz przejdźmy do trochę szczegóły. Najpierw zacznijmy od tego od jakich zdarzeń. Ubezpieczenie chroni nagrobek.

Jasne. Jeszcze tylko powiem odnośnie tego w jaki sposób polisę można dostać powiedziała np. pocztą czy osobiście można ją założyć zdalnie. Nie jest najmniejszy problem. Natomiast co do twojego pytania od jakiego w jakim zakresie można zacząć takie ubezpieczenia to zależy.

Tak to zależy.

To zależy zależy od towarzystwa zależy od naszych potrzeb zależy od umiejscowienia ale takie najczęściej spotykane i częściej spotykane oczywiście staramy się trafić w środek omijając tajności więc najczęściej są to właśnie zjawiska atmosferyczne których w których mamy takie takie zdarzenia jak powódź jak pożar jak silny wiatr jak trzęsienie ziemi. Co ważne tak jak mówiliśmy wcześniej specyfika polskich cmentarzy jest taka że rosną na nich stare drzewa z reguły stare duże które mają spore dosyć sporych rozmiarów gałęzie które potrafią właśnie zrobić. Szkoda więc także upadku drzew lub masztów trzęsienia ziemi huku ponad dźwiękowego.

Ale też uwaga. Akcji ratowniczej czyli np. jeśli. Załóżmy pali się jakieś drzewo przyjeżdża straż pożarna i uszkadza w trakcie w trakcie gaszenia pożaru w jakikolwiek sposób nasz nagrobek lub jego elementy. To z tego tytułu też możemy otrzymać odszkodowanie.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie nagrobka

OK a czego nie obejmuje ubezpieczenie nagrobka.

Ubezpieczenie nagrobka nie obejmuje na pewno szkód których które polegają na usuwaniu ziemi lub zakładaniu się tej ziemi co jest oczywiste ze specyfiką miejsca czy też zabrudzenia opalania związana z np. pęknięciem Znicza zalania się wosku.

Czasami są to plamy trudno usuwane też czasami wyłączenia niektórych towarzystw są szkody związane z działalnością zarządców Cmentarzy firm pogrzebowych czy firm kamienia.

I standardowo działań wojennych tudzież stanów wyjątkowych strajków zamieszek rozruchy a tego takie polisy nie obejmują.

Ok. No to już dużo więcej rozumiem. Okej no to wiesz co to takie kolejne pytanie które się na pewno nasuwa wielu osobom i które często zbudowane przez wiele osób które zastanawiają się właśnie czy ubezpieczyć nagrobek czy jak ubezpieczyć nagrobek to jest.

Ile kosztuje ubezpieczenie nagrobka

Ile kosztuje ubezpieczenie nagrobka. Rozumiem że pewnie mi powiesz oczywiście jak poprzednio że jakby co to zależy to zrozumiałe.

To może powiedzmy co może wpłynąć na to ile kosztuje ubezpieczenie nagrobka w taki sposób spróbujmy to jest dokładnie podobnie jak ubezpieczenie mieszkania tzn. Tzn. Wszystko zależy od tego na jaką sumę chcemy ubezpieczyć na jaką wartość czyli z czego jest zrobiony ten ten nagrobek. Jaką wartość jest dana też też inskrypcje. Z czego one są zrobione. Czyli mówimy wartość która określa na podstawie której określamy sumę ubezpieczenia. I zakres bo można tu można to zawrzeć w zakresie podstawowym. A może też to rozszerzyć do tak zwanego zakresu.

Są towarzystwa które mają taki i taki przedział to są dwa takie czynniki które które decydują o ostatecznym kształcie. Natomiast jeśli chodzi o to pierwsze pytanie jaki to jest koszt to już nawet jeśli dzisiaj przed naszym wywiadem przygotowując się i robią takie kalkulacje w różnych towarzystwach mogę powiedzieć że nawet od kwoty pięciu tysięcy złotych pięciu sześciu tysięcy złotych. Jest dlaczego mogę o tej kwocie. Dlatego bo w większości tyle kosztuje nagrobek. Tyle kosztuje mniej więcej nagrobek 5 6 tysięcy złotych. średnio można taniej można drożej.

To składka jest już nawet od 25 złotych rocznie.

Rocznie ok.

No dobrze to jest jakiś punkt wyjścia a potem oczywiście jeżeli chcemy że tak powiem all risk. Albo albo więcej zabezpieczeń no to wtedy to pewnie składka rośnie.

Dokładnie dokładnie tak jest dobrze
Czasami ludzie czasami klienci zainteresowani ubezpieczeniem grobu szukają takich informacji i odpowiedzi na takie pytanie gdzie ubezpieczyć nagrobek.

Gdzie ubezpieczyć nagrobek

No i teraz ja powiem szczerze że widziałem widziałem gdzieś kiedyś dawno temu. Taką informację że już jakiś podmiot przy cmentarzu zajmuje się ubezpieczeniem sprzedażą ubezpieczeń nagrobka to gdzie ubezpieczyć nagrobek Twoim zdaniem.

Gdzie jest najlepsze miejsce u eksperta ubezpieczeniowego Pawlak czy nowego prawa roczne to tak oczywiście jak może na to tak liście swojego UK każdego agenta precyzując odpowiedź na twoje Twoje pytanie. Nie nie wymaga to ubezpieczenie jakichś specjalnych uprawnień których agent ubezpieczeniowy. Ten który każdego ma bo słuchają nas klienci nie mógłby zrobić. Rozumiem okres najprostsza odpowiedz z możliwych u swojego agenta ubezpieczeniowego tudzież w placówce firmy ubezpieczeniowej której mamy najbliżej.

Problem OK. Czyli jak tu mamy jeszcze takie pytanie kto ubezpieczona kropki to patrząc od strony klienta to tą osobą może być osoba nawet nie powiązana rodzinnie z osobą która spoczywa w grobie oczywiście. A patrząc od strony ubezpieczyciela czy też strony zabezpieczającej to może być agent ubezpieczeniowy czy też towarzystwo ubezpieczeniowe każda osoba czy firma która która przeszła egzamin agenta ubezpieczeniowego i oferuje też inne ubezpieczenia.

Dokładnie dokładnie. Nie wymagana jest tutaj dodatkowa certyfikację jeśli chodzi o ubezpieczenia więc nie ma z tym najmniejszego problemu.

Bo to ostatnie pytanie tak naprawdę takie które mi przychodzi do głowy bo jakby masz wielu klientów również że tak powiem w tym segmencie nazwijmy to powiedz kiedy masz najwięcej takich właśnie zgłoszeń że klienci są zainteresowani ubezpieczeniem nagrobka czy to jest jakaś sezonowość czy ludzie się budzą w jakimś momencie czy czy to jest bez różnicy.

Wariant od ryzyk wszystkich, oprócz wymienionych już zdarzeń, chroni nagrobek przed bardziej nietypowymi sytuacjami, czyli np. uszkodzeniem spowodowanym przez firmę kamieniarską pracującą przy sąsiednim grobie czy szkodami wywołanymi przez dzikie zwierzęta, jeśli cmentarz nie jest ogrodzony.

Zwykle klienci decydują się na ubezpieczenie nagrobka od firm PZU, Warta, Compensa lub Generali.

Ubezpieczenie nagrobka w PZU

Ubezpieczenie nagrobka w PZU oznacza jeden z dwóch wariantów: uniwersalny i od wszystkich ryzyk.

Ubezpieczenie nagrobka w PZU: wariant uniwersalny

Wariant uniwersalny w ubezpieczeniu nagrobka w PZU uwzględnia:

 • 15 zdarzeń losowych,
 • dewastacja nagrobka,
 • akcja ratownicza w pobliżu nagrobka,
 • kradzież elementów ubezpieczonego nagrobka przymocowanych na stałe.

Ubezpieczenie nagrobka – Warta

W TU Warta, ochrona nagrobka w ramach ubezpieczenia mieszkania obejmuje:

 • upadek drzew i masztów na nagrobek
 • uderzenie pojazdu mechanicznego na nagrobek
 • upadek pojazdu powietrznego na nagrobek
 • dewastację nagrobka
 • powódź w obszarze nagrobka
 • pożar
 • silny wiatr,
 • trzęsienie ziemi,

Warta pokrywa straty tylko do 20.000 zł.

Kiedy ubezpieczyć nagrobek

Świetne pytanie. Dziękuję za to pytanie. Zdecydowanie jeśli chodzi o tą kwestię. Powiedziałeś wcześniej ci sezonowość są. Są dwa takie obszary czasowe na których klienci zdecydowanie jakby tutaj aktywniej interesują się tymi ubezpieczeniami pytają o cenę. Zadałem pytanie w jaki sposób ubezpieczyć wymagane dokumenty. To jest zdecydowanie okres przed pierwszym listopada przed świętem Wszystkich świętych. I drugi taki okres to jest razem z początkiem wiosny. Ja przynajmniej takie coś się u siebie zauważam. Ma to związek po prostu z początkami z porządkiem tak często się okazuje że wtedy dopiero wchodzimy nagrodę po zimie i okazuje się że właśnie widać jakieś zniszczenia i dewastacja i jakby tutaj chyba działa też takie uczucie strachu że warto się zabezpieczyć.

Są też takie incydentalne nazwijmy to momenty tudzież kiedy głośno jest w mediach o tym że jakiś cmentarz czy nagrobek został zdewastowany. Ja wtedy widzę zauważam że klienci klienci po prostu o to pytają czyli również tutaj decydującym impulsem jest gdzieś tam poczucie zagrożenia i chęć ochrony swojego swojego majątku. Ok.

Czyli jeżeli ktoś nas słucha i właśnie potrzebuje odczuwa taką potrzebę ubezpieczenia nagrobków w rejonie Wrocławia to to Paweł czy na Pomorze oczywiście pomoże jak najbardziej do czego.

Dlaczego za to szczególnie zapraszam. Dobrze OK.

Paweł dziękuję Ci bardzo za twoją wiedzę i za pomoc w rozbrojenie tego tematu ubezpieczenia nagrobka. Moim i waszym gościem był Paweł Czuma ekspert ubezpieczeniowy.

Więcej: kiedy ubezpieczyć nagrobek

Dziękuję panu dziękuję bardzo Marcinie do usłyszenia i do usłyszenia.

Ubezpieczymy nagrobek najtaniej w miastach: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Katowice, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń, Kielce, Rzeszów Gliwice, Zabrze, Olsztyn, Bielsko-Biała, Bytom, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Tychy, Opole, Gorzów Wielkopolski, Dąbrowa Górnicza.

Zobacz też:
Ranking ubezpieczeń na życie
Ubezpieczenie od utraty dochodu dla lekarzy

Review Ubezpieczenie nagrobka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Marcin Kowalik

Moją misją jest przybliżenie złożonych często produktów ubezpieczeniowych każdemu z nas. Bardzo zależy mi na tym, aby o ubezpieczeniach mówić w prosty i zrozumiały sposób. Od ponad 10 lat łączę branżę ubezpieczeniową z klientami, a klientów, z doświadczonymi ekspertami ubezpieczeniowymi. Jestem autorem książki "Jak sprzedawać ubezpieczenia. 100 historii agentów ubezpieczeniowych". Jestem organizatorem konferencji Szczyt Ubezpieczeniowy. W przeszłości wykładałem na uczelniach wyższych. Moje felietony możesz znaleźć na przykład w Gazecie Ubezpieczeniowej. Ten serwis internetowy współtworzę wraz z doświadczonymi agentami ubezpieczeniowymi.