Ubezpieczenia » Ubezpieczenia » Trzeci filar

Marcin Kowalik

Masz pytanie o ubezpieczenia? Zapytaj eksperta.

Trzeci filar

Pod terminem “Trzeci filar” kryją się pojęcia związane z trzecim filarem emerytalnym oraz emeryturą.

Emerytura

Z kolei, pod tagiem trzeci filar najdziesz zebrane posty na temat trzeciego filaru zabezpieczenia emerytalnego. Opisujemy rozwiązania emerytalne i ubezpieczenia w Polsce, Niemczech, Szwajcarii.

Trzeci filar w Polsce

Polski trzeci filar emerytalny składa się z trzech składowych.

Są to: Pracownicze Programy Emerytalne (PPE), Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Trzecie filary w Szwajcarii

  • Filar I zwany “OASI” to typowa, klasyczna emerytura państwowa. Celem tej emerytury w pierwszym filarze jest zabezpieczenie obywatela: zabezpieczenie podstawowych kosztów życia, wsparcie finansowe na wypadek inwalidztwa, czy śmierci osoby która była jedynym żywicielem rodziny.
  • Filar II to pracownicze plany – dla wszystkich którzy rozpoczęli zatrudnienie z pensją od określonej pensji – 21 150 franków rocznie. Można taką emeryturę wypłacić w ratach czy te w całości.
  • Trzeci Filar w Szwajcarii – ten najciekawszy dla nas opisany szczegółowo poniżej w tym tekście. Dobrowolny 3 filar emerytalny – czyli zabezpieczenie przyszłości finansowej. Z tej opcji korzystają najczęściej osoby które przyjeżdżają do Szwajcarii zarobkowo, lub które zamieszkują Szwajcarię.

3 Säule w Szwajcarii oznacza trzeci filar w szwajcarskim systemie emerytalnym.

III filar w Szwajcarii – jak założyć?

Dołączenie do III filaru (3 Säule Schweiz) jest dość proste. Większość osób korzysta z pomocy profesjonalisty ubezpieczeniowego, lub zakłada III filar w banku. Tak, ubezpieczenia w Szwajcarii też można kupić w banku. Z powodu widma kryzysu w Europie na pewno lepiej jest skupić się na skorzystaniu z usług eksperta ubezpieczeniowego.

Dla kogo jest trzeci filar w Szwajcarii?

Powinieneś zainteresować się III filarem w Szwajcarii jeżeli:

trzeci filar
  • pracujesz na stałe w Szwajcarii
  • inwestujesz pieniądze w Szwajcarii
  • myślisz o przyszłości finansowej swojej rodziny, czy bliskich
  • chcesz kupić mieszkanie lub dom w Szwajcarii
  • chcesz na stałe zamieszkać w Szwajcarii
  • rozważasz przejście na wcześniejszą emeryturę w Szwajcarii
  • planujesz kiedyś wyjechać ze Szwajcarii do Polski

Dowiedz się więcej na temat trzeciego filaru, dzięki podcastowi Ubezpieczenia po ludzku na Spotify.

Review Trzeci filar.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Marcin Kowalik

Moją misją jest przybliżenie złożonych często produktów ubezpieczeniowych każdemu z nas. Bardzo zależy mi na tym, aby o ubezpieczeniach mówić w prosty i zrozumiały sposób. Od ponad 10 lat łączę branżę ubezpieczeniową z klientami, a klientów, z doświadczonymi ekspertami ubezpieczeniowymi. Jestem autorem książki "Jak sprzedawać ubezpieczenia. 100 historii agentów ubezpieczeniowych". Jestem organizatorem konferencji Szczyt Ubezpieczeniowy. W przeszłości wykładałem na uczelniach wyższych. Moje felietony możesz znaleźć na przykład w Gazecie Ubezpieczeniowej. Ten serwis internetowy współtworzę wraz z doświadczonymi agentami ubezpieczeniowymi.