Ubezpieczenia » Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego » IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego)

Marcin Kowalik

Masz pytanie o ubezpieczenia? Zapytaj eksperta.

IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego)

IKZE – o tym rozmawiam z doradcą ubezpieczeniowym.

W tym tekście na temat IKZE znajdziesz informacje na tematy: IKZE – opinie doradcy, jaki jest limit IKZE w 2023, Rankingi Ikze, Co to jest IKZE, zasady IKZE, jakie korzyści IKZE daje posiadaczowi, korzyści podatkowe z IKZE, opłaty w IKZE, jak oszczędzać pieniądze w IKZE, IKZE kiedy wypłata, kiedy można wpłacić i wypłacić z IKZE, najlepsza oferta IKZE, gdzie najlepiej założyć IKZE, minimalna wpłata IKZE, IKZE dla samozatrudnionych, czy środki z IKZE są dziedziczone?

Wypełnij formularz kontaktowy aby otrzymać pomoc agenta ubezpieczeniowego w wyborze IKZE

Ta rozmowa i cały tekst powstały na bazie naszych doświadczeń, tego jak pomagamy naszym klientom od lat.

IKZE – opinie doradcy

Posłuchaj rozmowy o IKZE z Piotrem Dejnarowiczem – doświadczonym agentem ubezpieczeniowym.

Ranking IKZE

IKZE
Ubezpieczenia po ludzku: IKZE

Warto sprawdzać rankingi (Na przykład ranking Rzeczpospolitej) i kalkulatory IKZE. W internecie są dostępne kalkulatory IKZE Generali, ING, NN, Generali Investments, Aviva, PEKAO TFI, PZU, ALTUS, Metlife.

Opinie o indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego

Wszystkie tematy, które dotykamy w tym odcinku podcastu odnośnie IKZE znajdziesz od adresem ubezpieczeniapoludzku.pl/002. Tam też znajdziesz formularz kontaktowy.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o IKZE i otrzymać pomoc doświadczonych doradców ubezpieczeniowych, wypełnij ten formularz. Na pewno doświadczeni eksperci ci w tym pomogą. Miłego słuchania.

Cześć, ja nazywam się Marcin Kowalik. Słuchacie podcastu Ubezpieczenia Po ludzku i to jest już drugie nasze spotkanie, takie spotkanie w ramach którego, wraz ze specjalistami, z ekspertami, z agentami ubezpieczeniowymi, z doradcami staramy się rozłożyć na czynniki pierwsze często niełatwe tematy ubezpieczeniowe, produktów ubezpieczeniowych. To są trudne tematy i ważne tematy. Dlatego też dzisiaj, specjalnie dla was, przed mikrofon zaciągnąłem zdalnie Piotra Dejnarowicza.

MK: Cześć Piotr.

PD: Cześć Marcin.

MK: Dzięki, że znalazłeś czas dla mnie i dla nas. Czy potwierdzasz, że rozbroimy na czynniki pierwsze temat IKZE?

Wypełnij formularz kontaktowy aby otrzymać pomoc agenta ubezpieczeniowego w wyborze IKZE

IKZE

PD: Postaramy się.

MK: Super. To już jest dobre nastawienie. Postaramy się – to już jest ok. Dobrze. Piotr, powiedz nam w dwóch zdaniach, tak żeby słuchacze mieli kontekst. Kim jesteś i czemu ciebie zaciągnąłem przed mikrofon? To znaczy: w czym ludziom pomagasz na co dzień, w temacie ubezpieczeniowym?

PD: Jestem agentem ubezpieczeniowym w Generali, w spółce zajmującej się życiem ale zabezpieczenie życia i potrzeb naszych bliskich na wypadek naszej śmierci to jedno a drugie to że warto zbierać na emeryturę i takie produkty są połączone czyli możemy połączyć ubezpieczenie na życie z programem oszczędzania. Jest na to kilka sposobów, moim zdaniem najlepszym czy jednym z najlepszych jest IKZE Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

MK: Dobra, to teraz, załóżmy, że moja wiedza jest bardzo podstawowa, że jestem powiedzmy mało wyedukowanym w finansach człowiekiem. Dlatego też chciałbym, żebyś mówił do mnie prostym tekstem, żeby to było łatwe, przyswajalne. I to nam pozwoli uniknąć jakiś takich, wiesz, tej mowy, terminologii ubezpieczeniowej. I to też nam pozwoli przybliżyć ten temat jak najszerszej grupie słuchaczy.

Odpowiedzi na pytania o IKZE

Co to jest IKZE

Co to jest IKZE? Tak po polsku..

PD: Zanim odpowiem na pytanie co to jest IKZE, to chciałbym przypomnieć naszym słuchaczom jakie mamy 3 filary odkładania oszczędności na emeryturę czyli inwestowania.

Pierwszy filar to jest nasz kochany ZUS, do którego każdy  z nas odprowadza składki o umowę o pracę albo odprowadza składki w ramach prowadzonej działalności. 

Zasady IKZE

To czy z tego dostaniemy cokolwiek na starość czy  nie, na ten temat każdy z nas ma swoje zdanie. Drugi filar to otwarte fundusze emerytalne czyli to o czym też ostatnimi czasy trochę było słychać, że zbliża się co raz większymi krokami reforma tego filaru. I trzeci filar to są jakby własne nasze oszczędności, które możemy gromadzić w różny sposób. Możemy je oszczędzać, po prostu odkładając do szuflady, do skarpety, na konto oszczędnościowe, ale możemy tez skorzystać z takich programów, które są preferencyjne dla nas, chociażby z punktu widzenia podatku. W trzecim filarze mamy własne oszczędności, mamy IKZE o którym dzisiaj będziemy rozmawiali, mamy IKE, mamy PPE – Powszechne Plany Emerytalne i PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe.

My się dziś skupimy na IKZE. IKZE czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Indywidualne oznacza, że każdy może mieć takie konto, jeżeli ukończy 16 rok życia. Nie możemy mieć go wspólnie. I  jest  to sposób gromadzenia środków.

Na pewno plusem IKZE jest to, że zebrane tam fundusze w ciągu roku, możemy potem odliczyć sobie od przychodu. Dzięki zbieraniu funduszy na emeryturę w ramach IKZE możemy zmniejszyć podatek, który będziemy musieli zapłacić urzędowi skarbowemu.

Jakie korzyści IKZE daje posiadaczowi

MK: Dobra, czyli jakby ktoś pytał co to jest IKZE i jakie ono daje korzyści, to jest to indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego i korzyści jakie ono daje posiadaczowi, to to, że jest to miejsce w miarę bezpiecznego odkładania oszczędności, nie w agresywny sposób i daje ono możliwość zmniejszenia podatku , który się płaci co roku.

Korzyści podatkowe z IKZE

PD: Zgodzę się z tym, że daje możliwość zmniejszenia podatku, który odprowadzamy do urzędu skarbowego ale nie jest to tak, że to jest bezpieczne, dlatego że IKZE możemy mieć w różnych instytucjach finansowych.

Możemy mieć w banku, to może być po prostu lokata. Może to być w biurze maklerskim i w ramach IKZE możemy kupować akcje albo obligacje. Może to też być w ramach  towarzystwa ubezpieczeń i zwykle wtedy te pieniądze są lokowane w fundusze.

Fundusze mamy różnego rodzaju. Mamy takie bardzo bezpieczne, które inwestują w obligacje czyli  w coś na czym jest bardzo małe prawdopodobieństwo straty kapitału, który się zainwestowało. Są też akcyjne , z których bezpieczeństwem bywa różnie ale bywa też tak, że możemy na nich sporo więcej zarobić.

Ważne jest to, że to oszczędzanie  to nie jest oszczędzanie przez rok  czy przez dwa lata, tylko to jest oszczędzanie do 60 roku życia.

Dlatego ten horyzont czasowy powoduje, ze nawet jeżeli, po drodze, w czasie tego zbierania funduszy na emeryturę, trafi się coś takiego w ja ostatnim, powiedzmy, miesiącu, czyli  duży spadek cen akcji, to w ramach tych 15, 20,  a nawet dla niektórych czterdziestu parę lat, tak naprawdę te wszystkie straty jesteśmy w stanie odrobić.

Opłaty w IKZE

MK: Mam listę pytań, które sobie przygotowaliśmy wcześniej i staram się te pytania odhaczać. Niektóre twoje odpowiedzi powodują, że przechodzimy płynnie od pytania do pytania.

Natomiast ja też trochę staram się. Będę skakał po tematach, bo pytania te są oparte na tym o co ludzie najczęściej pytają w Internecie, odnośnie IKZE.

Dlatego teraz chciałbym żebyś nam powiedział z jakimi opłatami wiąże się IKZE. Jak to możemy podzielić, co możemy przewidzieć?

Jak oszczędzać pieniądze w IKZE

PD:  Jeśli mówimy o opłatach, to w zależności jaka jest to jest forma oszczędzania, czy jest to oszczędzanie IKZE w banku, czy jest to oszczędzanie w towarzystwie ubezpieczeniowym czy w biurach maklerskich, w różny sposób te opłaty są przeprowadzane.

To co najczęściej spotykamy to inwestowanie w fundusze inwestycyjne i to zwykle wiąże się z opłatami. Powiedzmy, od 1% w górę, w zależności od tego jakie to są fundusze.

I tak, fundusze obligacyjne mają niski koszt zarządzania nimi. Fundusze akcyjne mają wyższe, dlatego że fundusze inwestycyjne lub firmy, które się tym zajmują wykonują więcej transakcji. One te akcje kupują, sprzedają, muszą analizować rynek.

Więc jest to trochę droższe ale zwykle mieści się od 0 do maksymalnie 5% w skali roku. Tez jest tak, że te fundusze akcyjne w długim okresie, dają możliwość większego zarobku.

Więc nawet jeżeli ponosimy większe opłaty w związku z tym, że te  akcje w ramach funduszy,  są kupowane i sprzedawane, to i tak w długim horyzoncie czasowym to może być dla nas na korzyść.

MK: Czyli te opłaty są związane w największym stopniu z tym, czy chcemy agresywnie sterować tym portfelem, czy nie.

PD: Tak i z tym jak dużo pracy ma ktoś do wykonania przy tym naszym oszczędzaniu.

IKZE – kiedy wypłata?

MK: Dobrze. Kolejne pytanie, które bardzo często na pewno pojawia się w głowach potencjalnych klientów IKZE to jest IKZE i wypłata.

Kiedy można wpłacić i wypłacić z IKZE

Jakie są możliwości bądź ograniczenia jeśli chodzi o wypłatę IKZE? Czy zamrażamy pieniądze, czy jesteśmy w stanie w czarną godzinę wyciągnąć to bez strat. Jak to działa?

PD: Polecam IKZE wszystkim tym, którzy są pewni tego, że w długim horyzoncie czasowym będą w stanie to odkładać.  Odkładając w IKZE odzyskujemy część zapłaconego podatku.

Przyjmijmy, jeżeli w tym roku, słuchacz wpłaci do IKZE, gdziekolwiek by ono nie było, maksymalną kwotę (rząd co roku ustala maksymalną kwotę jaką można wpłacić) a w tym roku jest 6272, 40 złotych, to ktoś kto jest na umowie o pracę i jest w pierwszym progu skali podatkowej, odzyska z urzędu skarbowego 1066 złotych.

Jeżeli ktoś jest na umowie o pracę i zarabia lepiej i wchodzi w drugi próg podatkowy, to ktoś taki dzięki wpłacie 6200, odzyskuje podatku 2007, 17 złotych.

W przypadku osób, które są na działalności gospodarczej, na podatku linowym 19% to taki zysk w ramach oszczędności na IKZE to jest 1191, 76 złotych.

Co roku wpłacamy jakąś kwotę i odzyskujemy część zapłaconego podatku. Jeżeli chcielibyśmy przed 65 rokiem życia wypłacić to wszystko co mamy zgromadzone w IKZE, to wtedy od tej kwoty, którą mamy tam zgromadzoną będziemy musieli zapłacić podatek dochodowy. Czyli ktoś, załóżmy, płacił 17% podatku… może inaczej.

Ktoś kto odzyskiwał 17% wpłaty wypłacając, być może  będzie  musiał te 17% oddać a być może, jeżeli dużo tam uzbiera, będzie musiał oddać 32%, dlatego że ta suma , którą będzie miał do wypłaty przekroczy pierwszy próg podatkowy i wtedy może to być więcej.

Dlatego to co powiedziałem wcześniej rekomenduje rozwiązanie dla kogoś kto ma poduszkę finansowa , czyli odkłada pieniądze wiedząc o tym, że gdyby coś się wydarzyło, to ma jeszcze gdzieś jakieś zasoby, które pozwolą na to, żeby pieniędzy stamtąd nie ruszać.

To jest coś co daje nam bardzo duże korzyści finansowe, faktycznie ale w pewien sposób to też nas mobilizuje do tego, żeby te pieniądze były oszczędzane a nie wyciągane i wkładane co chwila

MK: Czyli jeżeli wpłacać  na IKZE, to jakąś kwotę, o której możemy zapomnieć do 65 roku życia.

PD: Można tak powiedzieć.

Rankingi IKZE

MK: Dobrze. Na pewno wiele osób szuka w Internecie informacji na temat  rankingów IKZE. Co myślisz o takim rankingu IKZE i jak do tego podchodzić i jak na to patrzeć? Jak taki ranking jest robiony zwykle, jeśli możesz się podzielić?

PD: Wiesz co, najciekawszy ranking jaki znalazłem jest na stronie analizy.pl  czyli na stronie która właśnie zajmuje się funduszami emerytalnymi, programami oszczędzania. Tam jest kilka parametrów które redaktorzy, którzy to tworzyli , biorą pod uwagę.

Jednym z takich parametrów jest efektywność pomnażania pieniędzy. W 2019 roku Fundusze Inwestycyjne TFI Generali , w tym zakresie zajęły pierwsze miejsce. Kolejnym parametrem , który biorą pod uwagę, są to koszty , które ponosi klient, czyli to o czym wcześniej rozmawialiśmy, na te fundusze inwestycyjne.

Najlepsza oferta IKZE

Kolejny parametr to jest  szerokość oferty  czyli jak dużo funduszy klient ma do wyboru. Kolejny parametr to jest to jak łatwo klient może znaleźć informacje o tym ile mu się tam uzbierało.

Gdzie najlepiej założyć IKZE

Więc jeżeli mówimy o efektywności, to za 2019 rok TFI Generali osiągnęło najlepszy wynik. Nationale Nederlanden  zdobyło najlepszą sumę punktów.

Inne parametry spowodowały, ze Nationale Nederlanden zajęło pierwsze miejsce.  Ja tutaj cieszę się, że Generali jest od wielu lat w czołówce, jeśli chodzi o pomnażanie pieniędzy naszych klientów.

MK: Czyli rankingi IKZE, jak mówisz, są generalnie  ok.  Trzeba je tylko troszkę umieć  czytać i na konkretnych, jak to się ładnie mówi , „kejpijajach” czyli parametrach się skupiać.

PD: Dokładanie tak bo dla jednego ważniejsza jest efektywność, dla kogoś innego jest ważniejsza jest przejrzystość oferty.

Warto to sobie po prostu dostosować ale myślę, że każdy z naszych słuchaczy, jeśli będzie się bardziej interesował tym to dotrze do jakiegoś doradcy, który przeprowadzi analizę potrzeb klienta i pod tym kątem zaoferuje mu najlepsze rozwiązania.

IKZE a działalność gospodarcza

MK: To teraz podniesiemy trochę poprzeczkę trudności tematu. IKZE dla samozatrudnionych. Czy to w ogóle działa , czy to w ogóle  jest, funkcjonuje, jak do tego podejść?

IKZE dla samozatrudnionych

PD: Powiem ci, że samo zatrudnienie to jest jedna z grup , która najbardziej powinna się tym zainteresować. Będąc na umowie o pracę, jeżeli zarabiamy więcej bo dostaliśmy premię , bo była jakaś nagroda. To często też od tej wyższej składki płacimy wyższą składkę na emeryturę, co więcej, odkładamy.

Większość przedsiębiorców, którzy są na działalności gospodarczej płaci najmniejszy ZUS jaki jest możliwy bo wychodzi z założenia, że i tak pewnie nic z tego nie zostanie.

Więc dla kogoś takiego moim zdaniem właśnie, IKZE jest bardzo dobrym rozwiązaniem, dlatego, że może sobie wpłacać tam dodatkowe kwoty. Jeżeli weźmiemy sobie z grubsza 6242 złote, podzielimy na 12 miesięcy, to jest około 520 złotych miesięcznie. To z tego w długim okresie, przy dodatnich zyskach kapitałowych może się trochę uzbierać.

Też nie twierdzę, że to jest dla każdego rozwiązanie, że to wystarczy. To oczywiście związane jest z tym jakie potrzeby finansowe spodziewamy się mieć za lat naście albo dziesiąt, kiedy będziemy odchodzić na emeryturę. Dlatego odpowiadając na twoje pytanie czy IKZE jest dobrym rozwiązaniem dla kogoś kto prowadzi działalność, moim zdaniem bardzo dobrym.

Minimalna wpłata IKZE

MK: Piotrze, no to tak: czy jest coś takiego jak minimalna wpłata w IKZE?

PD: W zależności od miejsca gdzie się to zbiera. Czy jest to towarzystwo , czy jest to jest bank, czy to jest biuro maklerskie. W biurze maklerskim ciężko będzie odkładać po 10 złotych i móc kupować jakąś akcję co miesiąc. Więc to może być kłopotliwe. U nas w Generali, w polisach życiowych, chociażby w takiej ProFamilii, minimalna składka miesięczna, która może być odkładana na IKZE  to jest 9 złotych.

Pytanie: czy to ma sens?  Plusem na pewno jest to, że mamy tą maksymalną roczną składkę, którą możemy wpłacić do IKZE. I nawet jeśli mamy co miesiąc, strzelam, po 200 złotych (daje nam to w skali roku po 2400 złotych). To my pod koniec możemy dopłacić do tego maksymalnego limitu który jest.  W każdej chwili możemy zasilić dodatkowo takie IKZE dodatkowymi środkami.

Limit IKZE w 2024

W roku 2024 limit IKZE wynosi 9 388,80 zł, a dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą z kolei został podniesiony do 14 083,20 zł. W przypadku IKE kwota limitu wyniesie wzrośnie do 23 472 zł w 2024.

Limit IKZE w 2023

Dla IKZE limit wpłat w 2023 roku to 8 322 zł a dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą z 12 483 zł W przypadku IKE kwota limitu wyniesie to 20 805 w 2023 roku.

Limit IKZE w 2021

Limit maksymalnych wpłat w IKZE w 2021 to 6310,80 zł.

Te informacje są bardzo ważne dla osób które zastanawiają się ile można odliczyć od podatku dzięki IKZE.

Limit IKZE 2021 dla samozatrudnionych

Od 2021 samozatrudnieni mogą wpłacać więcej na IKZE.
Mikroprzedsiębiorcy mogą w 2021 roku wpłacić na IKZE maksymalnie 9466,20 zł.

IKZE a PPK

MK: Dobra. To teraz tak. W pierwszym odcinku tego podcastu rozmawiałem z Sebastianem, też doświadczonym agentem ubezpieczeniowym o PPK. Więc siłą rzeczy, trochę jest takich zapytań w Internecie odnośnie IKZE i PPK. Jak ty  byś do tego podszedł? Jakie są twoje przemyślenia na ten temat?

PD: To są trochę dwa różnie produkty. IKZE jest 100% dobrowolne i to my decydujemy gdzie je będziemy mieli, jakie sumy będziemy tam odkładali. I to tak naprawdę nie jest w żaden sposób powiązane ile my zarabiamy.

MK: Czyli w tym przypadku dywersyfikować najlepiej?

PD: To oczywiście.

MK: Przerwałem ci , coś zacząłeś mówić…

PD: tak, to PPK czy PPE jest związane z miejscem, w którym pracujemy. Trochę jesteśmy uzależnieni od tego na jakie rozwiązanie zdecyduje się przedsiębiorstwo w którym pracujemy czy grupa ludzi z którymi pracujemy.

Tak? Więc to jest to. W IKZE , tak jak sama nazwa mówi, jest to indywidualne, więc my tak naprawdę możemy sobie sami decydować o tym co robimy i w jaki sposób oszczędzamy.

Czy środki z IKZE są dziedziczone?

MK: A jak wygląda kwestia dziedziczenia w IKZE?

PD: To jest ciekawy temat.  To jest pytanie, które bardzo często powoduje, że klienci bardzo często decydują się na to, żeby mieć IKZE właśnie w towarzystwie ubezpieczeniowym. Dlatego, że IKZE jest dziedziczne. Jeżeli takie IKZE mamy w banku to po naszej śmierci, wchodzi to w skład zgodnie do podziału ze sprawami spadkowymi.

To trochę trwa, do tego są sądy. Sądy czy sprawy spadkowe czy jakieś testamenty, które też de facto są potwierdzane czy notariusz, W przypadku IKZE, które jest połączone z ubezpieczeniem na życie. My w polisie wpisujemy kto jest uposażonym do tego IKZE.

Wtedy poza sumą ubezpieczenia, która wypada, która jakby jest należna z powodu śmierci ubezpieczonego, dodatkowo jest przekazywana, już bez spraw sądowych i testamentów,  środki zgromadzone na IKZE.

MK: No to teraz jeszcze takie pytanie przychodzi mi do głowy. No bo tak, można mieć takie wrażenie, że ktoś odkładał na  OFE , w pewnym momencie reguły gry zostały zmienione i się pożegnaliśmy z połową OFE.

IKZE a OFE

W tej chwili  pewnie druga połowa też stoi pod znakiem zapytania. No i teraz, jak się ma do tego IKZE , czyli IKZE a OFE. Jakby jak bardzo  jesteśmy niezależni od zmian reguł gry, jak to miało w przypadku OFE. Rozumiem, że jest to niemożliwe, że  ktoś nagle stwierdzi, że no zabierzemy ci połowę tych pieniędzy, które odkładałeś. To są zupełnie dwa różne worki IKZE,

DP:  Wracając do OFE to było tak. To co myśmy składali  w tych Otwartych Funduszach Inwestycyjnych, to było coś co było przekazywane ze składki, którą wcześniej i tak płaciliśmy w całości do ZUS-u.

I część została oddana do OFE , potem ona z powrotem została zabrana. W przypadku indywidualnego konta emerytalnego to działa w dużej mierze jak konto. My sobie odkładamy…

MK: … w prywatnej instytucji

PD: Prawdopodobieństwo, że ktoś nam te pieniądze zabierze z IKZE jest zbliżone do prawdopodobieństwa, że ktoś nam to zabierze z konta.

Jeżeli zajdzie taka ustawa, która mówi, że ogałacamy Polaków z połowy ich oszczędności na kontach to być może na IKZE też ale chyba tak się nie wydarzy.

IKZE – minusy i wady

MK: Miejmy nadzieję, ze jest to bardzo odległy negatywny scenariusz, który nigdy się nie zrealizuje. Dobrze, to żeśmy odpowiedzieli. Ja sobie zaznaczam wszystko po kolei. No to teraz tak trochę przewrotnie.

Do minusów (dla jednych minusy , dla innych plusy) można pewnie dodać taką kwestię, że te pieniądze jakby są , musza być zamrożone. Nie możemy ich tak bezkarnie wyciągać przed upływem konkretnego czasu.

PD: Niektórzy nazwą to minusami, tak jak to mówisz, niektórzy będą się cieszyli, że nie będzie ich można tak łatwo wyciągnąć.

MK: Jakie jeszcze minusy?

PD: Wiesz co… minusem jest zbyt niska maksymalna kwota , którą można wpłacić bo każdy z nas chciałby zarabiać jak najwięcej i płacić jak najmniejsze podatki. W ubiegłym roku limit na IKZE wynosił 5718 złotych. W ty, roku jest to 6242 złote.  To jest Zawsze zwiane z wynagrodzeniami w gospodarce.

Jeśli zmienia się średnie wynagrodzenie czy najniższe wynagrodzenie i to co za tym idzie to zmienia się też ten limit. Więc znam takich klientów, którzy twierdzą, że oni by chcieli żeby ten limit wynosił 12 tysięcy złotych.

I co miesiąc odkładać 1000 złotych na IKZE i załóżmy że 19% mieć z tego z powrotem czyli większe oszczędności. To też przez niektórych nazywane jest jako wada.

MK: A powiedz czy jest coś takiego jak IKZE dla rolników? No bo rolnicy to jest KRUS.

PD: Powiem ci szczerze, że nie spotkałem się z czymś takim.

IKZE dla obcokrajowca

MK: A IKZE dla obcokrajowca?

PD: Wiesz co, to jest kwestia tego czy on rozlicza się z podatków w Polsce. Jeśli tak to IKZE dla obcokrajowca jest jak najbardziej możliwe.

MK: Ukrainiec czy Niemiec , który w Polsce pracuje…

PD: Jeżeli mieszka w Polsce i płaci w Polsce podatki to  nie ma kłopotu, żeby miał IKZE w Polsce.

IKZE czy IKE?

MK: No to państwo chętnie go opodatkuje. Rozumiem, jest możliwość. Dobrze, patrzę jeszcze… IKZE – jak zrezygnować? Przestać wpłacać składki?

IKZE – jak zrezygnować? Przestać wpłacać składki?

PD: Nie, jak przestaniesz wpłacać składki, to dalej będziesz miał na koncie pieniądze czy fundusze. W każdej chwili możesz przestać płacić ale to nie powoduje, że przestajesz mieć IKZE.

Tak  jak mówiliśmy, w zależności od instytucji w której mamy IKZE  ( w niektórych w ogóle nie ma minimalnej składki miesięcznej) możesz sobie płacić przez dwa lata a później  przez rok nie płacić, a potem znowu płacić.

Jeżeli chcesz się faktycznie pozbyć IKZE, je zamknąć, musisz dokonać wypłaty tej całości a to się  wiąże z tym o tym wcześniej mówiliśmy czyli z zapłaceniem podatku.

IKZE a podatki

Jeszcze, jak jesteśmy przy podatkach, temat nam umknął,  to IKZE zbieramy do 65 roku życia. Przez ten czas odzyskujemy część podatku który płacimy od naszych dochodów ale przy wypłacie IKZE  w tym 65 roku życia załóżmy, płacimy  taki zryczałtowany podatek w wysokości 10% .

Czy ikze można odliczyć od podatku

Przez cały okres oszczędzania w IKZE możemy odliczać sobie, w zależności od tego w jakiej formie jesteśmy zatrudnieni,  jakie podatki płacimy,  między 17 a 32%,  a potem od całości płacimy 10% Ustawodawca tłumaczy to tym, że środki, które zgromadzone są na kontach w ZUSie przez emerytów też przy wypłatach są obarczone podatkiem dochodowym, tak naprawdę wyższym niż 10%

IKE vs IKZE?

MK: Smutna jest to część tej historii, natomiast taka jest rzeczywistość.  Widziałem także często takie pytanie: IKE czy IKZE? Jakbyś to rozpracował?

Co lepsze ikze czy ike?

PD: To zależy. Jak zawsze w życiu. To  tak naprawdę jest bardzo indywidualna kwestia. Jak mówiłem o tym, ze IKZE jest dobrym miejscem na to, żeby mieć oszczędności, takie, że nie będziemy ich ruszali, to IKE jest takim miejscem gdzie nie płacimy, nie zyskujemy na zmniejszeniu podatku dochodowego, wypłata stamtąd jest mniej bolesna.

Wypłata z IKE wiąże się z opłatą tzw. podatku Belki od zysków kapitałowych czyli,  do IKE byś wpłacił 100 złotych i te 100 złotych spowodowało by żebyś miał…

Może inaczej, wpłaciłbyś 1000 złotych i 10% fundusz by wypracował czyli 100 złotych. To  przy wypłaceniu 1100 złotych , 19% od tych 100 złotych, pobierze urząd skarbowy. Właściwe pobierze to instytucja i przekaże do urzędu skarbowego.

Warto mieć taką poduszkę finansową właśnie bardziej w IKE i to w jakiś takich funduszach bardzo bezpiecznych, żebyśmy mogli w każdej chwili to wypłacić a nie żeby była taka sytuacja, że, ojej, wpłaciliśmy X a teraz na giełdzie gruchnęło i mamy 30% mniej a potrzebujemy tych pieniędzy.

Więc ta poduszka finansowa, polecam, żeby zawsze była w bezpiecznych i łatwo dostępnych produktach i rozwiązaniach.

MK: Czy sensowne byłoby w takim razie, zainwestowanie części w IKE a części w IKZE?

PD: Jak najbardziej. Jestem zwolennikiem tego i tak to robię w swoim klanie emerytalno-inwestycyjnym, że wpłacam całoroczną możliwą do wpłacenia sumę na IKZE.

Na początku roku jak dostaje zwrot podatku związany z inwestycją w IKZE , to ja to lokuje wtedy w IKE.

MK: Piotr, my tu konkretnie odpowiadamy na konkretne pytania. Natomiast podejrzewam, że gdyby ktoś chciał już faktyczne obliczenia dostać to  symulację takiej emerytury w IKZE można przeprowadzić.

Bierzesz od potencjalnego klienta dane wejściowe, ile może wpłacić z pierwszym zamachem, ile może co miesiąc wpłacać i potem ty taką symulację możesz przeprowadzić. Dobrze mówię?

PD: Tak, aczkolwiek to zawsze będzie symulacja. Na pewno danymi początkującymi jakie potrzebujemy jest wiek klienta, dlatego, że  w dużym stopniu determinuje to jak długo będziemy oszczędzali.

Drugim parametrem jest to  ile klient faktycznie chce odkładać. Trzecie jest to jaką ma wiedzę na temat finansów i  skłonność do ryzyka., dlatego że ktoś ma nieduża wiedzę i  ma małą skłonność do ryzyka to  będziemy dla niego przygotowywali  rozwiązania oparte właśnie na takich  bezpiecznych produktach jak fundusze obligacyjne.

Zwykle wiążą się z mniejszymi zyskami. Jeśli ktoś ma większą wiedzę finansową i większą skłonność do ryzyka to  wtedy możemy zaoferować mu fundusze akcyjne, które obarczone są większym ryzykiem, że  się straci ale też  dają szansę na dużo większe zyski.

Ostatnio na Subiektywnie O Finansach. Czytałem bardzo ciekawy artykuł o tym co się wydarzyło na giełdzie. I zwraca uwagę na to, że większość z nas kupując jakiekolwiek produkty to chce je kupić w promocji. 

To co teraz się wydarzyło na giełdzie czyli te spadki przed 3, 4 tygodni, rzędu 30% to jest właśnie taka promocja, że ktoś kto ma zebrane  fundusze inwestując 2 tygodnie temu miałby już 15% wzrostu bo od dołka , który był związany z korona wirusem, czy to na polskiej giełdzie, czy na amerykańskiej giełdzie, mamy wzrosty rzędu 15%  I ciężko przyzwyczajać się do takiej myśli, że będzie tak co tydzień, bo nie będzie.

Warto brać pod uwagę, że być może przyjdzie druga fala kryzysu i te akcje dalej pójdą w górę. Tylko, że warto brać pod uwagę, że oszczędzamy na IKZE , w długim okresie.  Fajnym rozwiązaniem też jest to, żeby przeznaczać regularnie co miesiąc , kwartał, taką samą równą kwotę pieniędzy, żeby inwestować.

Wtedy jeżeli jest krach na giełdzie albo jakieś spadki to my za tą kwotę kupujemy więcej akcji bo są tańsze.  Jeżeli na giełdzie są bardzo duże wzrosty to my kupujemy tych drogich akcji mniej. Więc polecam takie rozwiązanie  jak regularne oszczędzanie takiej samej kwoty.

IKZE dla dziecka

IKZE dla dziecka (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego)

MK: Piotr, ostatnie pytanie. IKZE  dla dziecka.

PD: IKZE od 16 roku życia i ten szesnastolatek musi być zatrudniony i nie może  wpłacić do IKZE więcej niż zarobił.

MK: Piotrze, przestrzelałem chyba wszystkie pytania, które sobie zaplanowaliśmy na dzisiaj.

To jest solidna porcja wiedzy, w takiej zwartej postaci. O niektórych tematach można by gadać jeszcze dłużej i  wchodzić w szczegóły ale zależałby mi, żebyśmy w taki prosty, przystępny sposób rozłożyli na czynniki pierwsze podstawowe terminy i zagadnienia.

Dziękuję ci bardzo za twój czas. Powiedz Piotrze, gdzie nasi słuchacze mogliby się z tobą skontaktować, w jaki sposób, jeżeli uznaliby, że jest to dla ciekawy temat do rozmowy.

PD: Zapraszam na stronę  ubezpieczenia-dejnarowicz.pl. Zapraszam na mój fan page facebookowy czyli Ubezpieczenia Piotr Dejnarowicz i tam znajdziecie mój adres mailowy, telefon.

Możecie zadzwonić, napisać, wysłać wiadomość na mesendżerem.  Jeśli komuś  te dane by umknęły to myślę Marcin, że może też się do ciebie zgłosić.

MK: I wszystkich tych, którzy w Sopocie, Gdańsku, Gdyni mają potrzeby ubezpieczeniowe, Piotr na pewno chętnie pomożesz, wyjaśnisz, poprowadzisz za rękę.

PD: Oczywiście, że tak. Generali od dobrych 3 tygodni możemy robić polisy zupełnie zdalnie.  Bez spotykania się z klientem w tych trudnych  czasach, Mamy rozwiązania do tego takie, że z klientem możemy zrobić wideo konferencję, możemy też klientowi udostępnić widok naszego ekranu., na którym będzie widział z czego składa się polisa.

MK: Dziękuję ci bardzo za twoją ekspercką wiedzę i za twój poświecony czas i mam nadzieję, że jeszcze do usłyszenia.

PD: Bardzo dziękuję za zaproszenie. Do usłyszenia i miłego wieczoru.

Potrzebujesz informacji o IKZE od agenta ubezpieczeniowego w Szczecinie – przejdź tutaj.


Doradca może Ci pomóc między innymi w: ubezpieczeniach na życieubezpieczeniach dla lekarzyubezpieczeniach b2bubezpieczeniach od utraty dochoduzabezpieczeniach samochodu, ubezpieczeniach komunikacyjnych AC, ubezpieczeniach dla firm, ubezpieczeniach grupowychubezpieczeniach w UKubezpieczenia dla marynarzy.

Wypełnij formularz kontaktowy aby otrzymać pomoc doradcy ubezpieczeniowego

Review IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Marcin Kowalik

Moją misją jest przybliżenie złożonych często produktów ubezpieczeniowych każdemu z nas. Bardzo zależy mi na tym, aby o ubezpieczeniach mówić w prosty i zrozumiały sposób. Od ponad 10 lat łączę branżę ubezpieczeniową z klientami, a klientów, z doświadczonymi ekspertami ubezpieczeniowymi. Jestem autorem książki "Jak sprzedawać ubezpieczenia. 100 historii agentów ubezpieczeniowych". Jestem organizatorem konferencji Szczyt Ubezpieczeniowy. W przeszłości wykładałem na uczelniach wyższych. Moje felietony możesz znaleźć na przykład w Gazecie Ubezpieczeniowej. Ten serwis internetowy współtworzę wraz z doświadczonymi agentami ubezpieczeniowymi.