Ubezpieczenia » Ubezpieczenia w Szwajcarii » III filar w Szwajcarii (3. Säule Schweiz)

Marcin Kowalik

Masz pytanie o ubezpieczenia? Zapytaj eksperta.

Trzeci filar w Szwajcarii

Trzeci filar w Szwajcarii. Jak wygląda system emerytalny w Szwajcarii? Tak jak w większości krajów Europy, w Szwajcarii działają trzy filary emerytalne.

Wypełnij formularz kontaktowy aby otrzymać kontakt do doradcy od trzeciego filaru w Szwajcarii
Trzeci filar w Szwajcarii (3. Säule Schweiz)
 • Filar I zwany “OASI” to typowa, klasyczna emerytura państwowa. Celem tej emerytury w pierwszym filarze jest zabezpieczenie obywatela: zabezpieczenie podstawowych kosztów życia, wsparcie finansowe na wypadek inwalidztwa, czy śmierci osoby która była jedynym żywicielem rodziny.
 • Filar II to pracownicze plany – dla wszystkich którzy rozpoczęli zatrudnienie z pensją od określonej pensji – 21 150 franków rocznie. Można taką emeryturę wypłacić w ratach czy te w całości.
 • Filar III – ten najciekawszy dla nas opisany szczegółowo poniżej w tym tekście. Dobrowolny 3 filar emerytalny – czyli zabezpieczenie przyszłości finansowej. Z tej opcji korzystają najczęściej osoby które przyjeżdżają do Szwajcarii zarobkowo, lub które zamieszkują Szwajcarię.

Trzeci filar w Szwajcarii oznacza trzeci filar w szwajcarskim systemie emerytalnym.

III filar emerytalny w Szwajcarii

Pewne zabezpieczenie przyszłości w Szwajcarii

Szwajcarski system emerytalny to trzy stabilne i budzące zaufanie filary. Ten system ma swoje wady, ale w społeczeństwie nadal jest kojarzony z istnym finansowym rajem.

3. Säule Schweiz

Najciekawszy wydaje się być III filar emerytalny – 3. Säule Schweiz – który jest dosyć pewnym, stabilnym zabezpieczeniem przyszłości.

III filar w Szwajcarii – jak założyć?

Dołączenie do III filaru (3 Säule Schweiz) jest dość proste. Większość osób korzysta z pomocy profesjonalisty ubezpieczeniowego, lub zakłada III filar w banku. Tak, ubezpieczenia w Szwajcarii też można kupić w banku. Z powodu widma kryzysu w Europie na pewno lepiej jest skupić się na skorzystaniu z usług eksperta ubezpieczeniowego.

Dla kogo jest trzeci filar w Szwajcarii?

Powinieneś zainteresować się III filarem w Szwajcarii jeżeli:

 • pracujesz na stałe w Szwajcarii
 • inwestujesz pieniądze w Szwajcarii
 • myślisz o przyszłości finansowej swojej rodziny, czy bliskich
 • chcesz kupić mieszkanie lub dom w Szwajcarii
 • chcesz na stałe zamieszkać w Szwajcarii
 • rozważasz przejście na wcześniejszą emeryturę w Szwajcarii
 • planujesz kiedyś wyjechać ze Szwajcarii do Polski

III filar – kiedy zacząć?

Każda młoda rodzina mieszkająca w Szwajcarii powinna teraz wybrać III filar. Każda osoba w wieku od 30 do 50 lat powinna się zainteresować tym zabezpieczeniem emerytalnym. Bez problemu możesz już dziś zacząć odkładać emeryturę w III filarze jeżeli masz pozwolenie, np Bewilligung B.

III Filar w Szwajcarii – korzyści

W rozmowach między klientami a agentami często pada pytanie – jakie są korzyści z III filaru?

 • istotna jest rola agenta – bo wszystkie świadczenia są wyliczane indywidualnie
 • to też świadczenia na wypadek inwalidztwa czy niezdolności do pracy
 • gdy założysz III filar u agenta ubezpieczeniowego – w odróżnieniu od banku – istnieje gwarancja wypłaty środków
 • to możliwość dodatkowych oszczędności, dających spokojne przeżycie na emeryturze bez obaw o przyszłość

System emerytalny w Szwajcarii

Minimalna emerytura w Szwajcarii

W ramach pierwszego filaru czyli OASI (Old Age and Survivor’s Insurance) funkcjonuje minimalna emerytura w Szwajcarii. W roku 2021 taka minimalna emerytura w ramach OASI wynosiła 1,195 CHF miesięcznie. Z kolei maksymalna emerytura to 2,390 CHF miesięcznie.

Osoby żyjące razem jako małżeństwo nie mogą otrzymać więcej niż 3,555 CHF miesięcznie w ramach świadczeń emerytalnych w tym filarze.

Szwajcaria emerytura po 5 latach

W przypadku OASI (Pierwszy filar) jest możliwe rozpoczęcie pobierania świadczeń emerytalnych rok czy dwa przed datą przejścia na emeryturę.

Jednak jeżeli chcemy, możemy nadal pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego – mamy do 5 kolejnych lat czasu na to, żeby przejść na emeryturę. Plusem jest to że zwiększa to wysokość świadczeń, na które możemy liczyć po rozpoczęciu emerytury.

Video o III filarze w Szwajcarii

Trzeci filar w Szwajcarii (3. Säule Schweiz)

Opinie o III filarze w Szwajcarii

Dodaj swój komentarz, swoją opinię o III filarze w Szwajcarii poniżej. Twoja opinia będzie pomocna dla innych czytelników tego serwisu.

Wypełnij formularz kontaktowy aby otrzymać kontakt do doradcy od trzeciego filaru w Szwajcarii

Zobacz też:

Review Trzeci filar w Szwajcarii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Marcin Kowalik

Moją misją jest przybliżenie złożonych często produktów ubezpieczeniowych każdemu z nas. Bardzo zależy mi na tym, aby o ubezpieczeniach mówić w prosty i zrozumiały sposób. Od ponad 10 lat łączę branżę ubezpieczeniową z klientami, a klientów, z doświadczonymi ekspertami ubezpieczeniowymi. Jestem autorem książki "Jak sprzedawać ubezpieczenia. 100 historii agentów ubezpieczeniowych". Jestem organizatorem konferencji Szczyt Ubezpieczeniowy. W przeszłości wykładałem na uczelniach wyższych. Moje felietony możesz znaleźć na przykład w Gazecie Ubezpieczeniowej. Ten serwis internetowy współtworzę wraz z doświadczonymi agentami ubezpieczeniowymi.