Ubezpieczenia » Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego » IKZE czy IKE? Opinia eksperta (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego czy Indywidualne Konto Emerytalne).

Marcin Kowalik

Masz pytanie o ubezpieczenia? Zapytaj eksperta.

IKZE czy IKE? Opinia eksperta (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego czy Indywidualne Konto Emerytalne).

Poznaj opinie agenta ubezpieczeniowego i odpowiedź na pytanie IKZE czy IKE? Co wybrać?

IKZE czy IKE? Co wybrać? Opinia agenta. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Widziałem także często takie pytanie: IKE czy IKZE? Jakbyś to rozpracował?

PD: To zależy. Jak zawsze w życiu. To  tak naprawdę jest bardzo indywidualna kwestia. Jak mówiłem o tym, ze IKZE jest dobrym miejscem na to, żeby mieć oszczędności, takie, że nie będziemy ich ruszali, to IKE jest takim miejscem gdzie nie płacimy, nie zyskujemy na zmniejszeniu podatku dochodowego, wypłata stamtąd jest mniej bolesna.

Wypłata z IKE wiąże się z opłatą tzw. podatku Belki od zysków kapitałowych czyli,  do IKE byś wpłacił 100 złotych i te 100 złotych spowodowało by żebyś miał…

Może inaczej, wpłaciłbyś 1000 złotych i 10% fundusz by wypracował czyli 100 złotych. To  przy wypłaceniu 1100 złotych , 19% od tych 100 złotych, pobierze urząd skarbowy. Właściwe pobierze to instytucja i przekaże do urzędu skarbowego.

Warto mieć taką poduszkę finansową właśnie bardziej w IKE i to w jakiś takich funduszach bardzo bezpiecznych, żebyśmy mogli w każdej chwili to wypłacić a nie żeby była taka sytuacja, że, ojej, wpłaciliśmy X a teraz na giełdzie gruchnęło i mamy 30% mniej a potrzebujemy tych pieniędzy.

Więc ta poduszka finansowa, polecam, żeby zawsze była w bezpiecznych i łatwo dostępnych produktach i rozwiązaniach.

MK: Czy sensowne byłoby w takim razie, zainwestowanie części w IKE a części w IKZE?

PD: Jak najbardziej. Jestem zwolennikiem tego i tak to robię w swoim klanie emerytalno-inwestycyjnym, że wpłacam całoroczną możliwą do wpłacenia sumę na IKZE.

Na początku roku jak dostaje zwrot podatku związany z inwestycją w IKZE , to ja to lokuje wtedy w IKE.

Poprzedni odcinek: IKZE dla samozatrudnionych

Następny odcinek: IKZE – symulacja emerytury

Review IKZE czy IKE? Opinia eksperta (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego czy Indywidualne Konto Emerytalne)..

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Marcin Kowalik

Moją misją jest przybliżenie złożonych często produktów ubezpieczeniowych każdemu z nas. Bardzo zależy mi na tym, aby o ubezpieczeniach mówić w prosty i zrozumiały sposób. Od ponad 10 lat łączę branżę ubezpieczeniową z klientami, a klientów, z doświadczonymi ekspertami ubezpieczeniowymi. Jestem autorem książki "Jak sprzedawać ubezpieczenia. 100 historii agentów ubezpieczeniowych". Jestem organizatorem konferencji Szczyt Ubezpieczeniowy. W przeszłości wykładałem na uczelniach wyższych. Moje felietony możesz znaleźć na przykład w Gazecie Ubezpieczeniowej. Ten serwis internetowy współtworzę wraz z doświadczonymi agentami ubezpieczeniowymi.