Marcin Kowalik

Masz pytanie o ubezpieczenia? Zapytaj eksperta. Lub nagraj swoje pytanie na skrzynkę. Telefon: 221010425

Porównanie ubezpieczeń na życie

W tej publikacji poznasz porównanie ubezpieczeń na życie. Porównania polis na życie dokonał doświadczony agent ubezpieczeniowy – Arkadiusz Kitowski. Jest to subiektywne porównanie, w oparciu o doświadczenia eksperta ubezpieczeniowego.
Zamów bezpłatny kontakt z doradcą ubezpieczeniowym i otrzymaj pomoc w wyborze ubezpieczenia na życie dla Ciebie.

Polisy na życie – porównanie

Jak wybrać ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie jest wyjątkowo specyficznym rodzajem ubezpieczenia. Jeżeli zapytamy statystycznego Kowalskiego, czy potrzebuje polisy na życie, często usłyszymy rzucone odruchowo „nie”.

Porównanie ubezpieczeń na życie

Kiedy jednak zapytamy, czy chciałby uchronić swoją rodzinę przed problemami finansowymi po jego śmierci albo czy w razie zdiagnozowania ciężkiej choroby chciałby mieć możliwość leczenia się – odpowiedź może być zgoła odmienna.

Jak wybrać to ubezpieczenie na życie

Można zaryzykować tezę, że dobrego ubezpieczenia na życie potrzebuje niemal każdy, choć nie każdy ma tego świadomość. Tylko jak wybrać to naprawdę dobre? Postaramy się pomóc.

Na początek ustalmy coś niezwykle istotnego – w poniższym zestawieniu nie skupiam się na wysokości składki ubezpieczeniowej. Wielu z nas jest przyzwyczajonych do wybierania np. ubezpieczenia OC samochodu wyłącznie pod kątem najniższej ceny.

Porównywarka ubezpieczenia na życie

W przypadku ubezpieczeń życiowych takie podejście jest po prostu złudne, ponieważ rozwiązania oferowane przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe znacząco się między sobą różnią, jeżeli chodzi o zakres ochrony czy sposób wypłaty świadczeń. Zwykle są to różnice niewidoczne na pierwszy rzut oka, za to bardzo zauważalne w sytuacjach, kiedy stanie się coś nieprzewidzianego, przez co jesteśmy zmuszeni z naszej polisy skorzystać.

Właśnie o tego typu różnicach będzie mowa w niniejszym tekście. Podzielę się z Tobą, drogi Czytelniku, swoją wiedzą nabytą podczas lat współpracy z wieloma czołowymi ubezpieczycielami w Polsce. Nie znajdziesz tu jednoznacznej informacji, które towarzystwo ubezpiecza swoich klientów najlepiej, a które najgorzej.

Z doświadczenia wiem, że polisa optymalna dla pana Kowalskiego niekoniecznie musi odpowiadać potrzebom pani Nowak. Dlatego zaprezentuję kluczowe zalety i wady indywidualnych ubezpieczeń na życie, proponowanych przez dziewięć wiodących polskich towarzystw (w kolejności alfabetycznej). Aby zestawienie mogło być miarodajne, ograniczę się do typowo ochronnych rozwiązań terminowych, czyli bez różnego rodzaju inwestycji.

Słowem wyjaśnienia – niektórzy ubezpieczyciele w ramach swoich produktów dają możliwość organizacji i pełnego finansowania leczenia w zagranicznych klinikach w przypadku zachorowania np. na chorobę nowotworową.

Best Doctors

Jest to świetna usługa firmy Further, do 2020 r. znana szerzej jako Best Doctors. Dziś występuje pod różnymi nazwami i w bardzo zbliżonej formie w kilku towarzystwach, przy których dla uproszczenia będę zaznaczał „dawniej Best Doctors”.

Ubezpieczenie na życie Allianz

Allianz Plan Pełnej Ochrony

Plusy ubezpieczenia na życie Allianz Plan Pełnej OchronyMinusy ubezpieczenia na życie Allianz Plan Pełnej Ochrony
+ Ochrona nawet do wieku 100 lat– W przypadku problemów ze zdrowiem w ostatnich 10 latach mogą być problemy z przyjęciem do ubezpieczenia
+ Po ukończeniu 80 lat Ubezpieczony zostaje zwolniony z opłacania składek
+ Brak limitu wypłat z tytułu poważnych zachorowań, o ile są od siebie niezależne
+ Opieka medyczna bez granic (dawniej Best Doctors)
+ Wysokie świadczenia za uszczerbki na zdrowiu powyżej 10%
Zamów bezpłatną kalkulację ubezpieczenie na życie u agenta

Allianz w swoim produkcie postawił na danie klientom swobody w doborze zakresu ochrony, jak i okresu ubezpieczenia. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są bardzo szczegółowe, co jednak przekłada się na dużą transparentność – do tego stopnia, że w umowach dodatkowych, drożejących wraz z wiekiem, z góry wiemy ile dokładnie będą wynosić składki w przyszłości.

Ubezpieczenie na życie AVIVA

Aviva Twoje Życie

Plusy ubezpieczenia na życie Aviva Twoje ŻycieMinusy ubezpieczenia na życie Aviva Twoje Życie
+ Możliwość dobrania dodatkowej, malejącej sumy ubezpieczenia np. jako zabezpieczenie kredytu– Ochrona nie dłużej, niż do wieku 70 lat
+ Leczenie za granicą (dawniej Best Doctors)– Ubezpieczenie od poważnych zachorowań ograniczone do 1 świadczenia
+ Możliwość dobrania dostępu do lekarzy specjalistów
Zamów bezpłatną kalkulację ubezpieczenie na życie u agenta

Brytyjskie towarzystwo stawia przede wszystkim na szeroko pojętą opiekę medyczną. Trochę szkoda, że to mające wiele atutów rozwiązanie stosunkowo szybko – jak na polskie warunki – wygasa.

Ubezpieczenie na życie COMPENSA

GWARANCJA OCHRONA OPTIMA

Porównanie ubezpieczeń na życie: Compensa Gwarancja Ochrona Optima

Plusy ubezpieczenia na życie Compensa Gwarancja Ochrona OptimaMinusy ubezpieczenia na życie Compensa Gwarancja Ochrona Optima
+ Wypłata połowy sumy ubezpieczenia na wypadek śmierci już w przypadku zdiagnozowania choroby śmiertelnej– Możliwość dokonywania zmian, takich jak np. dopisywanie nowych członków rodziny, jedynie w rocznice polisy
+ Dowolność wyboru stałej lub malejącej sumy ubezpieczenia
Zamów bezpłatną kalkulację ubezpieczenie na życie u agenta

Produkt Compensy jest dość mocno rozbudowany, przy czym nie najprostszy do zrozumienia. Pewnym novum jest wypłata połowy świadczenia z umowy głównej już po diagnozie choroby śmiertelnej, a pozostałej części po ewentualnej śmierci.

Ubezpieczenie na życie ERGO HESTIA

ERGO 4

Porównanie ubezpieczeń na życie: Ergo Hestia Ergo 4

Plusy ubezpieczenia na życie Ergo Hestia Ergo 4Minusy ubezpieczenia na życie Ergo Hestia Ergo 4
+ Ochrona nawet do wieku 100 lat – Bardzo skromny zakres uszczerbku na zdrowiu
+ Dowolność wyboru stałej lub malejącej sumy ubezpieczenia
+ Global Doctors (dawniej Best Doctors)
Zamów bezpłatną kalkulację ubezpieczenie na życie u agenta

Bez wątpienia cenione i elastyczne rozwiązanie. Przez to tym bardziej dziwi, że sopocki ubezpieczyciel zlekceważył sobie tradycyjnie rozumiane uszczerbki na zdrowiu, zawierając w zakresie jedynie ciężkie uszkodzenia ciała typu utrata kończyny lub władzy w niej, czy utrata jednego ze zmysłów.

Ubezpieczenie na życie GENERALI

Z MYŚLĄ O ŻYCIU PLUS

Kup ubezpieczenie na życie Generali u agenta

Porównanie ubezpieczeń na życie: Generali Z MYŚLĄ O ŻYCIU PLUS

Plusy ubezpieczenia na życie Generali Z MYŚLĄ O ŻYCIU PLUSMinusy ubezpieczenia na życie Generali Z MYŚLĄ O ŻYCIU PLUS
+ Zawarcie polisy w wieku nawet 75 lat – Składka ubezpieczeniowa wzrastająca co rok
+ Ochrona nawet do wieku 100 lat – Konieczność wyboru zachorowań, których się obawiamy, np. nie da się jednocześnie ubezpieczyć od nowotworu złośliwego i od paraliżu
+ Wysokie świadczenia za uszczerbki na zdrowiu powyżej 20%
Kup ubezpieczenie na życie Generali u agenta

Niezaprzeczalnym atutem Generali jest wysoki możliwy wiek przystąpienia – spośród opisywanych przeze mnie rozwiązań, tylko do tego mogą przystąpić osoby mające więcej niż 70 lat. Należy jednak pamiętać, że w takim wieku składka siłą rzeczy nie będzie niska. Nie każdemu przypada do gustu ujęcie poważnych zachorowań w kilku podkategoriach.

Ubezpieczenie na życie METLIFE

METLIFE NA ŻYCIE

Porównanie ubezpieczeń na życie: METLIFE NA ŻYCIE

Plusy ubezpieczenia na życie METLIFE NA ŻYCIEMinusy ubezpieczenia na życie METLIFE NA ŻYCIE
+ Możliwość dobrania dodatkowej, malejącej sumy ubezpieczenia np. jako zabezpieczenie kredytu – Ochrona nie dłużej niż przez 30 lat
+ Dodatkowa renta wypłacana przez 10 lat w przypadku wystąpienia ciężkiego inwalidztwa – Minimalna suma ubezpieczenia na poziomie 50.000 zł
– Brak możliwości rozszerzenia zakresu o inwalidztwo dla osób, pracujących w służbach mundurowych
Zamów bezpłatną kalkulację ubezpieczenie na życie u agenta

Ubezpieczenie odpowiednie dla osób, którym nie zależy na czasie ochrony dłuższym niż 30 lat. Niekoniecznie natomiast dedykowane singlom czy też po prostu osobom, dla których najistotniejsze jest zabezpieczenie się przed zdarzeniami innymi niż śmierć.

Ubezpieczenie na życie NATIONALE NEDERLANDEN

OCHRONA+

Porównanie ubezpieczeń na życie: Nationale Nederlanden Ochrona+

Plusy ubezpieczenia na życie Nationale Nederlanden Ochrona+Minusy ubezpieczenia na życie Nationale Nederlanden Ochrona+
+ Możliwość uzyskania do 3 świadczeń za niezwiązane ze sobą poważne zachorowania – Ochrona nie dłużej niż przez 30 lat
– Lista poważnych zachorowań ograniczona do 10 pozycji
– Brak ochrony przed uszczerbkami na zdrowiu
Zamów bezpłatną kalkulację ubezpieczenie na życie u agenta

Firma nieodłącznie kojarząca się z kolorem pomarańczowym w swojej propozycji postawiła m.in. na ochronę przed ciężkim inwalidztwem, wyłączającym Ubezpieczonego z pracy na co najmniej 6 miesięcy. Obiektywnie trzeba jednak przyznać, że zakres umów dodatkowych nie powala na kolana.

Ubezpieczenie na życie PRUDENTIAL

KOMFORT ŻYCIA

Porównanie ubezpieczeń na życie: Prudential Komfort Życia

Plusy ubezpieczenia na życie Prudential Komfort ŻyciaMinusy ubezpieczenia na życie Prudential Komfort Życia
+ Możliwość uzyskania do 4 świadczeń za niezwiązane ze sobą poważne zachorowania – Zakres uszczerbku na zdrowiu okrojony do 29 pozycji
– Duża liczba ogólników w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia
Zamów bezpłatną kalkulację ubezpieczenie na życie u agenta

Prudential podszedł do tematu następstw nieszczęśliwych wypadków dość podobnie jak ERGO Hestia. Jeżeli chodzi o zapisy w OWU – szkoda, że bardziej nie postawiono na transparentność, bo mnogość zwrotów typu „chyba że strony uzgodnią inaczej” ma prawo nieco zastanawiać.

Ubezpieczenie na życie PZU

OCHRONA KAŻDEGO DNIA

Porównanie ubezpieczeń na życie: PZU Ochrona Każdego Dnia

Plusy ubezpieczenia na życie PZU Ochrona Każdego DniaMinusy ubezpieczenia na życie PZU Ochrona Każdego Dnia
+ Leczenie za granicą (dawniej Best Doctors) – Zawarcie polisy najpóźniej w wieku 65 lat
– Ochrona nie dłużej niż do wieku 70 lat
Zamów bezpłatną kalkulację ubezpieczenie na życie u agenta

PZU bardzo lubi podkreślać swoją wieloletnią tradycję i stabilność marki. Tego mu odmówić z pewnością nie można i to głównie na tym największy ubezpieczyciel w kraju buduje zaufanie klientów. Jako ciekawostkę warto nadmienić, że PZU jest jedyną firmą, która ofertę dla klienta uzależnia nie od pełnej daty urodzenia, a od samego rocznika.

Arkadiusz Kitowski

Autor od 2015 r. zajmuje się ubezpieczeniami życia i zdrowia. Współpracował z takimi towarzystwami, jak m.in. Allianz, PZU, Aviva czy Generali. Na Facebooku prowadzi stronę “Z Kitowskim Bezpieczniej”, gdzie w luźny i przystępny sposób dzieli się nowinkami ze świata ubezpieczeń.

https://www.facebook.com/Arkadiusz.Kitowski.Ubezpieczenia

Jeżeli szukasz informacji o ubezpieczeniach na życie w konkretnych miastach, to sprawdź koniecznie doświadczonych agentów ubezpieczeniowych:

Polisa na życie w UK

Ubezpieczenia na życie w Toruniu

Osoby szukające polis na życie sprawdzają często też ranking ubezpieczeń na życie.
Średnia Ocena: 4.7 z 5 (3 ocen)
5 gwiazd
2
4 gwiazdy
1
3 gwiazdy
0
2 gwiazdy
0
1 gwiazda
0
Jola
Marcin Kowalik

Super

Dobrze że zrobiłeś takie porownanie – jest czytelne, łatwe do zrozumienia a szczegóły u Ciebie, brawo, fajnie zrobione odnosniki do kontaktu, ogólnie podoba mi się, dziękuję ci za to Arku.

4 miesiące temu
Szymek
Marcin Kowalik

dobre porównanie ubezpieczeń na życie

fajny pomysł i dobre porównanie ubezpieczeń na życie. Właśnie zastanawiam się nad polisą na życie.
Dzięki porównaniu wiem już więcej..
Swoją drogą ciekawe że ubezpieczenie na życie PZU jest na końcu. Ale to chyba kwestia… alfabetu?

3 miesiące temu
Mati39
Marcin Kowalik

spoko porównanie ale nie wszystkie towarzystwa

Zdecydowałem się na ubezpieczenie na życie w chwili gdy dowiedziałem się że będę ojcem.
Takie porównanie ubezpieczeń na życie zrobił dla mnie też agent ubezpieczeniowy. Pomógł mi wybrać pierwsze ubezpieczenie. Najpierw wybraliśmy PZU. Po kilku latach zmieniłem na ubezpieczenie na życie Generali.
Chciałem po prostu spać spokojnie że gdy mnie zabraknie na świecie, moi bliscy będą mieli trochę lżej finansowo przynajmniej przez jakiś czas…
Mam wrażenie że ubezpieczenie na życie właśnie dało mi taki spokój.
A samo porównanie ubezpieczeń na życie powyżej jest cakliem spoko.. wiem że są wybrane towarzystwa – PZU, Nationale Nederlanden, Generali. Ale to chyba nie wszystkie?

3 miesiące temu
Alicja
Marcin Kowalik

Przydatne porównanie ubezpieczeń na życie

dzięki! dobre zestawienie!
Prześlę dalej do znajomych na facebooku… bo pytają ludzie często o to. Dobrze że ktoś porównał ubezpieczenia na życie.
Ja siię zastanawiam nad nationale nederlanen.

2 miesiące temu

Review Porównanie ubezpieczeń na życie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marcin Kowalik

Moją misją jest przybliżenie złożonych często produktów ubezpieczeniowych każdemu z nas. Bardzo zależy mi na tym, aby o ubezpieczeniach mówić w prosty i zrozumiały sposób. Od ponad 10 lat łączę branżę ubezpieczeniową z klientami, a klientów, z doświadczonymi ekspertami ubezpieczeniowymi. Jestem organizatorem konferencji Szczyt Ubezpieczeniowy. W przeszłości wykładałem na uczelniach wyższych. Moje felietony możesz znaleźć na przykład w Gazecie Ubezpieczeniowej. Ten serwis internetowy współtworzę wraz z doświadczonymi agentami ubezpieczeniowymi.