Ubezpieczenia » Ubezpieczenie od utraty dochodu » Niezdolność do pracy a niezdolność do wykonywania zawodu

Marcin Kowalik

Masz pytanie o ubezpieczenia? Zapytaj eksperta.

Niezdolność do pracy a niezdolność do wykonywania zawodu

Nasi klienci, zainteresowani ubezpieczeniami od utraty dochodu, lub prywatnym ubezpieczeniem L4 pytają często o niezdolność do pracy vs. niezdolność do wykonywania zawody.

Różnice między niezdolnością do pracy a niezdolnością do wykonywania zawodu

Porównanie

Poniżej przedstawiam różnice między niezdolnością do pracy (utrata zdolności do pracy) a niezdolnością do wykonywania zawodu w Polsce:

KryteriumNiezdolność do PracyNiezdolność do Wykonywania Zawodu
DefinicjaNiezdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy zawodowej.Niezdolność do wykonywania konkretnego zawodu lub specjalizacji.
ZakresObejmuje wszystkie rodzaje prac i zajęć zarobkowych.Obejmuje tylko konkretne zawody lub specjalizacje zawodowe.
Kryteria ustalaniaOcena ogólnego stanu zdrowia i zdolności do podjęcia pracy.Ocena zdolności do wykonywania konkretnego zawodu na podstawie umiejętności i stanu zdrowia.
Procedura ustalaniaOrzeczenie lekarza orzecznika ZUS.Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS w kontekście konkretnego zawodu.
Przykłady sytuacjiOsoba może być ogólnie niezdolna do pracy z powodu stanu zdrowia.Osoba może być niezdolna do wykonywania zawodu z powodu specyficznych umiejętności wymaganych w danym zawodzie.
Uprawnienia i świadczeniaPrawo do świadczenia rehabilitacyjnego i renty z tytułu niezdolności do pracy.Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego i renty z tytułu niezdolności do wykonywania zawodu.
Modyfikacje stanu zdrowiaZmiana ogólnego stanu zdrowia wpływa na możliwość pracy w dowolnym zawodzie.Zmiana stanu zdrowia, która wpływa na konkretną umiejętność wymaganą w danym zawodzie, może skutkować orzeczeniem niezdolności do wykonywania tego zawodu.

W skrócie, niezdolność do pracy odnosi się do ogólnej zdolności do podjęcia jakiejkolwiek pracy zarobkowej, podczas gdy niezdolność do wykonywania zawodu dotyczy konkretnej specjalizacji zawodowej. Ocenę przeprowadza orzecznik ZUS na podstawie oceny ogólnego stanu zdrowia lub zdolności do wykonywania konkretnego zawodu.

Więcej informacji:

Review Niezdolność do pracy a niezdolność do wykonywania zawodu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Marcin Kowalik

Moją misją jest przybliżenie złożonych często produktów ubezpieczeniowych każdemu z nas. Bardzo zależy mi na tym, aby o ubezpieczeniach mówić w prosty i zrozumiały sposób. Od ponad 10 lat łączę branżę ubezpieczeniową z klientami, a klientów, z doświadczonymi ekspertami ubezpieczeniowymi. Jestem autorem książki "Jak sprzedawać ubezpieczenia. 100 historii agentów ubezpieczeniowych". Jestem organizatorem konferencji Szczyt Ubezpieczeniowy. W przeszłości wykładałem na uczelniach wyższych. Moje felietony możesz znaleźć na przykład w Gazecie Ubezpieczeniowej. Ten serwis internetowy współtworzę wraz z doświadczonymi agentami ubezpieczeniowymi.