Ubezpieczenia » Kredyty hipoteczne » Kredyt hipoteczny: oprocentowanie

admin

Masz pytanie o ubezpieczenia? Zapytaj eksperta.

Kredyt hipoteczny: oprocentowanie

Poniżej znajdziesz transkrypcję z odcinka podcastu “Ubezpieczenia po ludzku” w którym rozmawiamy na temat “Kredyt hipoteczny: oprocentowanie”.

Kolejny zapytanie zadawane przez klientów szukających informacji o kredycie hipotecznym to jest kredyt hipoteczny oprocentowanie tutaj żeśmy trochę już trochę tego tematu oglądałeś ale z czym to się wiąże te potencjalnie szukający szukają informacji o podsycanie przyszli kredytobiorcy szukają informacji o oprocentowaniu kredytu czyli jak jest skonstruowana to oprocentowanie na czym to polega i nie rozwijając jakoś bardzo mocno tego tematu.

doradca kredytowy Aleksander Kubiak

99,9 procenta kredytów w Polsce hipotecznych udzielanych jest dalej udzielanych z oprocentowaniem zmiennym.

99 9 i więc tam jeszcze po przecinku procenta kredytów w Polsce hipotecznych udzielanych jest dalej udzielanych z oprocentowaniem zmiennym.

Czyli konstrukcja wygląda następująco Mamy zmienny element którym są stopy procentowe WIBOR trzymiesięczne bądź 6 miesięczne. Najprościej mówiąc ten WIBOR jest to stopa na rynku międzybankowym czyli po ile bank Millenium pożyczy dla banku PKO BP bądź innego banku na 3 miesiące gotówka. Na dzień dzisiejszy jest około 0 21 0 2 punktu procentowego. I dylemat może się zmieniać jak widać jest historycznie najniższe praktycznie zerowe historycznie nigdy nie był niż niższy powiedzmy.

Jak ja zaczynałem swoją przygodę to te WIBOR były na poziomie 6 6 i pół teraz atrakcyjnie praktycznie przy UniiEuropejskiej są poniżej zera. Takie sytuacje też mają miejsce i do tego elementu zmiennego dodajemy stałą marżę banku która jest zapisana w umowie kredytowej która nigdy się nie zmieni. Czy to bedzie krewna od 5 15 czy 30 i suma tych dwóch składników daje nam oprocentowanie tego kredytu. Ponieważ jeden ze składników jest zmienny to finalnie oprocentowanie też zmienne zależy od stóp procentowych czyli od tego co Rada Polityki Pieniężnej uzna za korzystne i czy te stopy będą szły w górę czy nie.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem

Natomiast jest coraz częstsze teraz już o tym o tym się coraz częściej mówi o stałym oprocentowaniu bo prawda jest taka że nasi zachodni sąsiedzi w wielu krajach Unii Europejskiej oprocentowanie kredytów hipotecznych są stałe stałe na długi okres czasu bo może być stały na 15 20 lat w Polsce dopiero te oferty się czy one już były wcześniej ale bardzo niszowe mało kto nie wiedział mało kto je proponował.

Teraz właściwie znowu ustawodawca Komisja Nadzoru Finansowego wymusi na bankach posiadanie takich ofert i teraz już coraz więcej banków ma Pekao S.A. PKO BP Bank Millenium Bank Santander posiadają i nie posiadają w swej ofercie oprocentowanie stałe.

Na razie tylko na 5 lat więc możemy się zabezpieczyć na wypadek potencjalnego wzrostu.

Na najbliższe 5 lat. Niestety to kosztuje. I tak jak oprocentowanie na zmienne średnio na dzień dzisiejszy przyjmijmy że jest na poziomie 2 20. Stałe trzeba dodać do tego jeden punkt procentowy czyli około 3 20 33 20 więc na racie znowu przy większych kwotach jest to już zauważalne. Kupujemy sobie spokój kupujemy to że nic nam na racie mamy kontrakt na stałą ratę na 5 lat po 5 latach bank zaproponuje kolejny kontrakt na kolejne 5 lat jeżeli się nie zgodzimy przejdziemy na zmienne tak jakby nic się nie stało.

Przechodzimy tak jakbyśmy od początku byli na zmienne i jeszcze nie tak dawno przed ta różnica zmienne stałe to było coś na poziomie 0 2 0 3 a nawet były czasy że było równo ja całkiem sporo tych kredytów udzielały.

Kredyt hipoteczny: 400, 500, 800 tysięcy złotych

Natomiast padała trochę zaskoczyła to wszystkich i teraz ciężko o tym rozmawiać ciężko się przekonać po jednak 1 punkt procentowy przy kwotach 400 500 800 tysięcy. No to już na racie się robi tam z 500 600 700 złotych miesięcznie i to już jest trudna do zaakceptowania nawet jeżeli wiemy że ten 1 punkt procentowy to tak naprawdę jest pandemia.


Podaj email i dowiedz się więcej na temat “Kredyt hipoteczny: wkład własny”. Otrzymasz wypowiedź doradcy kredytowego do odsłuchania. To fragment odcinka podcastu “Ubezpieczenia po ludzku” na temat kredytu hipotecznego.

Jeżeli zdecydujesz, to później możesz otrzymać kolejne odpowiedzi na pytania o kredyt hipoteczny zadane do doradcy kredytowego.

Bezpłatnie otrzymasz wypowiedź eksperta kredytowego emailem. Zawsze możesz usunąć swój adres email z bazy wysyłkowej.

Wypełnij poniższy formularz jeżeli chcesz poznać informacje na temat “Kredyt hipoteczny z wkładem własnym.

To wybory były na poziomie 1,7. Teraz mamy 0:2 a więc jedno zdarzenie spowodowało że stopy spadły o półtora punktu procentowego od razu tak samo może pójść w górę wystarczy że pójdzie informacja że wychodzimy z obecnej sytuacji i te stopy mogą pójść w górę ale każdy myśli oczywiście tu i teraz i trudno podjąć decyzję na dziś o tym żeby wziąć kredyt ze stałym oprocentowaniem także.

Podsumowując mamy dwa rodzaje podsumowania stałe i zmienne. Tak jak mówiliśmy dziewięćdziesiąt dziewięć procent jest zmienne stałe jest niszowe często na spotkaniach staram się poruszyć ten temat i mówić. Klienci Polacy też są coraz bardziej świadomi tego Po bo media oczywiście ruszyły ten temat i są jakieś pomału naciski na banki. W mojej ocenie rynek powinien jednak wyrównać bo całe ryzyko jest po stronie klienta tak naprawdę na tą chwilę trzeba mieć tego świadomość jak stopy idą w górę to my musimy płacić większe odsetki bank więcej zarabia więc to ryzyko jest po naszej stronie natomiast stopy teraz by spadły w dół to wiele banków w umowach kredytowych ma zapis że oprocentowanie nie spadnie poniżej marży bankowych więc jak marża jest dwa plus WIBOR trzymiesięczny WIBOR stopy spada tak jak w Unii Europejskiej będzie minus pół procenta to nie będzie 2 minus czyli półtorej tylko dalej dwa.

Więc z tej strony Bank jest zabezpieczony on już mniej nie zarobi natomiast my nie jesteśmy zabezpieczeni i te oprocentowania mogą pójść w górę.

Nie ma tu limitu oczywiście jest rozsądek.

Rosnące stopy procentowe

Możemy sobie dyskutować natomiast takiego limitu ustawowego nie ma miasta stopy mogą rosnąć ile trzeba.

Sprawdź też:

kredyt hipoteczny: wkład własny

Review Kredyt hipoteczny: oprocentowanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

admin