Ubezpieczenia » Kredyty hipoteczne » Co to jest zdolność kredytowa

admin

Masz pytanie o ubezpieczenia? Zapytaj eksperta.

Co to jest zdolność kredytowa

Co to jest zdolność kredytowa

W tym wpisie i odcinku podcastu, doradca kredytowy wyjaśnia czym jest zdolność kredytowa. Przeczytaj też na temat kredyt hipoteczny – oprocentowanie. Warto też zapoznać się z tematem: kredyt hipoteczny wkład własny.

To jest cytuję kredyt hipoteczny zdolność bo jak do tego podszedł czy też jak byś to wytłumaczył jak to działa. To jest podstawowa rzecz jaką sprawdzamy na pierwszym spotkaniu z każdym klientem czyli od tego się praktycznie zaczyna. Jak ktoś się zanim zacznie szukać mieszkania chce sprawdzić na co może sobie pozwolić bo mamy marzenia ale potem trzeba to zderzyć się z rzeczywistością i policzyć jaką kwotę maksymalnie jest w stanie nam banku dzielić.

Nawet jeżeli mamy wkładu własnego 50 proc. możemy mieć 300 400 tys. swoich środków. Ale zdolności niewiele i nie pozwoli nam to kupić nieruchomości za milion bo zdolność nasza wykaże że możemy wziąć kredyt na 200 tys. więc to co każdy powinien zrobić przed rozpoczęciem poszukiwania nieruchomości to zweryfikować zdolność.

Kredyt hipoteczny ile wkładu własnego

Dlaczego to jest tak ważne nie dlatego że każdego sytuacja wbrew pozorom pomimo mojego doświadczenia. Każda sytuacja jednak jest inna i zaskakuje. Nie każdy pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony od dziesięciu lat. Te czasy pomału znikają. Te formy zatrudnienia się zmieniają okresy czasu też są różne. 

Kredyt hipoteczny umowa na czas określony 

Wiele działalności gospodarczych w różnych formach rozliczeń umów zlecenia umów o dzieło działalności na ryczałt na kartach podatkowych też rzadko się zdarza umowy na czas określony na krótkie okresy czasu kontrakty na konkretne na konkretne działania czyli kontrakt na konkretne działania często z rządowymi pieniędzmi z unijnymi jest to powiązane że mamy nadane pieniądze jest praca potem nie wiadomo.

Więc tu jest tak szeroki wachlarz możliwości jak w dzisiejszych czasach możemy znaleźć pieniądze że musimy to zweryfikować dlatego że bank do każdej z tego typu zdolności podchodzi zupełnie w inny sposób. To co nam się może wydawać że zarabiamy dobrze zarabiamy stabilnie od strony z punktu widzenia banku niekoniecznie musi tak wyglądać. Dla przykładu jeżeli chodzi o zdolność przy umowie o pracę. Jeżeli ktoś zarabia 5 tysięcy złotych miesięcznie i wyjdzie z kalkulatora że ma zdolność załóżmy na 400 tysięcy złotych to osoba z takim samym dochodem po opłaceniu zusu po opłaceniu podatku ale działająca na sama zatrudnieniu na działalności gospodarczej na książce czyli rozchodów ten sam kalkulator pokaże że ona ma zdolność na 300 bądź nie tysięcy sto tysięcy ucieka tylko z tego tytułu że źródłem dochodu jest nie umowa o pracę na czas nieokreślony tylko działalność gospodarcza.

Pomimo tego samego dochodu.

Więc tu jest dużo takich zagrożeń i czasami rozczarowań. Jak to jest wszystko liczone. Dodatkowo rzucają się na to różnice między samymi bankami czy tym samym w dochodach. Naprawdę rozpiętość w zdolności między bankami potrafią dochodzić setki tysięcy przy tych samych parametrach. Dlatego to zagadnienie zdolności kredytowej jest kluczowe.

Od tego trzeba zacząć. Moja rola i rola takich osób jest taka żeby wskazać który bank jest optymalna najlepsza a w drugiej kolejności który bank ma najbardziej optymalne i korzystne warunki dla nas no bo co z tego że bank jest dla nas super warunki jakie my tam po prostu takiego kredytu nie dostaniemy.

Ale tylko spłacając tą twoją wypowiedź o tych rodzajach zatrudnienia. Czy to jest tak że umowa o pracę jest lepiej postrzegana przez większość banków coś bardziej stabilnego.

Tak to się nie zmienia to jest zawsze prostsze dla banku do liczenia jest umowa o pracę jest określona stawka ostatnio się zmieniało bo też te umowy też się zmieniają i dochodzi coraz więcej premii prowizje różnych rodzajów nagród i te nagrody są też różnie traktowane nie zawsze są takie do jednego czasami są oczywiście dzielone przez ilość miesięcy czasami też w części są przyjmowane w całości natomiast dla banku oczywiście jest najbardziej przewidywalny dochód jeżeli jest zatrudnienie spółce jakiejś spółce akcyjnej dużej to jest to na pewno premiowane pod kątem zdolności kredytowej.

Tych zagadnień nie zawsze jest taki już żart branżowy można powiedzieć że często jest tak że pracownik danego przedsiębiorcy dostaje kredyt bez problemu bo pracownik go na umowę o pracę na czas nieokreślony z dochodem przyjmijmy 3 tysiące złotych netto natomiast jego pracodawca moją działalność zaczynał zatrudniając ileś tam osób idzie do banku i on ma duże problemy z uzyskaniem podobnego kredytu hipotecznego.

No tak taki paradoks ale czasami tak to wygląda na umowa o pracę na pewno tak. Najlepiej natomiast też nie nie ma to jakoś monitorować. Oczywiście banki akceptują inne źródło dochodu to nie jest tak że żeby w ogóle był ten czas pandemii taki parę miesięcy gdzie te umowy zlecenia działalności w wielu branżach były wykluczone. Natomiast na tą chwilę wykluczyć na pewno. Kolarska gastronomia cały czas jednak problemach natomiast pozostałe już branże wróciły do tego co księstwo dalej funkcjonowało.

Ok. Ok. Dobrze to dzięki za odpowiedź. To tak trochę powiązany temat których może łatwiej tak naprawdę branie kredytu hipotecznego czy też przygotowanie do mentalne i takie konkretne proceduralne do wzięcia kredytu hipotecznego bo to pewnie ludzie osoby które zastanawiają się właśnie nad takimi przygotowaniami.

Review Co to jest zdolność kredytowa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

admin