Odpowiedzi na pytania: Co to jest PPK? Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Wypełnij poniższy formularz jeżeli potrzebujesz pomocy we wdrożeniu PPK w firmie lub potrzebujesz szkolenia z PPK.

Pomagamy we wdrożeniu PPK w miastach: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Katowice, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń, Kielce, Rzeszów Gliwice, Zabrze, Olsztyn, Bielsko-Biała, Bytom, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Tychy, Opole, Gorzów Wielkopolski, Dąbrowa Górnicza.

Definicja PPK

Co to jest PPK?

Marcin: To teraz spróbujmy… Ja trochę będę tak Ci wchodził w słowo, trochę niedowierzając, trochę wątpiąc. To teraz rozbrójmy ten skrót i powiedzmy ludzkim językiem dla takiego Jana Kowalskiego, dla pracownika, czym jest PPK. Co to jest PPK?

Sebastian: PPK jest pomyślane jako takie nowe rozwiązanie trzeciego filaru, czyli tego filaru dobrowolnego. To ma być nasz taki dobrowolny system gromadzenia pieniędzy – nazwijmy to sobie, że na cele emerytalne – który ma jednak być w pewnym stopniu powszechny. Tu ważna rzecz. Dobrowolny dlatego, że – tak jak wspomniałem wcześniej – możemy z niego zrezygnować, możemy zmienić decyzję i tak dalej. Natomiast powszechny dlatego, że część osób zostanie zapisanych z automatu, a tak naprawdę każdy pracujący do 70 roku życia stanie przed odpowiedzią na pytanie, czy chce być czy nie chce. 

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Co też ważne, to ja bym powiedział w ten sposób – bo zawsze takie porównanie jest stosowane na akcjach informacyjnych – że PPK to nic innego dla nas dzisiaj, jak taki sygnał trochę od państwa, że nasz system emerytalny, ten powszechny, staje się coraz bardziej niewydolny. I jakby zachęta do tego, żeby zastanowić się nad tym, jak ja widzę tę swoją emeryturę. 

To znaczy z jednej strony trochę przymusu w tym jest, że zacznijmy odkładać, zacznijmy myśleć o tym. Ale z drugiej strony jest dobry moment, żeby odpowiedzieć na pytanie – jeżeli z tego ZUS-u będzie za mało, jeżeli to nie wystarczy, jeżeli to nie będzie to, co ja chcę mieć, to co z tym fantem zrobić?

Marcin: Dobra, to żeśmy już taką definicję rozwiniętą przedstawili. Też napocząłeś temat tego, jak ewentualnie zrezygnować, jak się wypisać, ale do tego wrócimy.

Tomasz
admin

W skrócie to jest program dzięki któremu można podwyższyć swoją emeryturę. Nie ma co się oszukiwać, ale sami raczej mało co odkładamy a tutaj schemat jest bardzo prosty i korzystny.

6 miesięcy temu

Review Odpowiedzi na pytania: Co to jest PPK? Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

admin