Ubezpieczenia » Kredyty hipoteczne » Co to jest kredyt hipoteczny - informacje

Marcin Kowalik

Masz pytanie o ubezpieczenia? Zapytaj eksperta.

Co to jest kredyt hipoteczny

kredyt hipoteczny

Co to jest kredyt hipoteczny

Aleksander Kubiak – doradca kredytowy

Kredyt hipoteczny to jest taki kredyt którym występuje zabezpieczenie na nieruchomości czyli to jest takie bardzo ogólne pojęcie całej bazy różnych kredytów gdzie finalnie zabezpieczamy się na nieruchomości to mogą być działki to mogą być domy to mogą być też jakieś komercyjne nieruchomości hale produkcyjne. Więc to co nazywamy kredytem hipotecznym gdzie występuje zabezpieczenie w czwartym dziale księgi wieczystej hipotece czyli bank jako podstawowe zabezpieczenie zostaje wpisany w czwartym dziale hipoteki.

Czyli co to jest kredyt hipoteczny. Kredyt hipoteczny to jest taki kredyt którym występuje zabezpieczenie na nieruchomości czyli to jest takie bardzo ogólne pojęcie całej bazy różnych kredytów gdzie finalnie zabezpieczamy się na nieruchomości to mogą być działki to mogą być domy to mogą być też jakieś komercyjne nieruchomości hale produkcyjne.

Więc to co nazywamy kredytem hipotecznym gdzie występuje zabezpieczenie w czwartym dziale księgi wieczystej hipotece czyli bank jako podstawowe zabezpieczenie zostaje wpisany w czwartym dziale hipoteki.

Natomiast to co nas oczywiście najbardziej interesuje bo na tym się skupimy no to są te kredyty hipoteczne które które zabezpieczą gdzie bank zabezpiecza się na lokalach mieszkalnych bądź nieruchomościach związana z mieszkaniem działkę czy do.

Więc to jest kredyt hipoteczny mieszkaniowy.

W tej sytuacji czyli gdzie celem głównym. Uzyskania środków jest zamieszkanie wybudowanie bądź zakup działki co również jest finalnie celem mieszkaniowym bo mówimy o działkach pod budownictwo jednorodzinne więc to wszędzie mówimy o celu mieszkaniowym są oczywiście też inne cele komercyjne cele firmowe to dalej będą kredyty hipoteczne ale to jest już ta druga grupa która będzie mniejsza bądź w ogóle nie będzie nas interesować bardziej bardziej mówimy o tych celów mieszkaniowych.

Czy można. Ja tak staram się językiem laickim też operować bo nie jestem ekspertem w temacie kredytów hipotecznych zarówno jako klient końcowy czy też pośrednik.

Marcin Kowalik, podcast “Ubezpieczenia po ludzku”

Czy to można powiedzieć tak że tak długo jak kredyt hipoteczny jest spłacony tak długo jeszcze właścicielem tej nieruchomości jest bank?

Czy to można powiedzieć tak że tak długo jak kredyt hipoteczny jest spłacony tak długo jeszcze właścicielem tej nieruchomości jest bank?

I właśnie to jest często mylone pojęcie dwa pojęcia bo faktycznie ktoś kto nigdy nie był kryty hipotecznego zawsze ma wrażenie że wiąże się to z tym że nie jest właścicielem nieruchomości że to Bank zabezpieczając się na naszym mieszkaniu jest jednocześnie dysponentem i właścicielem nieruchomości.

Tak nie jest. Właścicielami zawsze pozostają kredytobiorcy. Księga wieczysta każdej nieruchomości składa się z czterech działów drugi dział dotyczy własności i tam zawsze będą wpisani klienci czyli my osoby kupujące mieszkania.

Natomiast bank nie jest właścicielem tylko wpisuje się w czwartym dziale hipotece czyli jest to zabezpieczenie na wypadek braku spłaty zobowiązania.

Bank ma prawo oczywiście rości sobie jakiemuś spłatę sprzedaż bądź egzekucję z tej nieruchomości natomiast my dysponujemy tym prawem. To prawo jest dziedziczone możemy robić z tą nieruchomością co chcemy więc dopóki istnieje kredyt hipoteczny cały czas my jesteśmy właścicielami nieruchomości a nie bank.

Dobra dobra to jest ważne. Ok. To dobrze że to postawiliśmy bo miałem w takim razie wyobrażenie.

Tak to jest bardzo często częste pytanie i często zdziwienie że to tak nie jest. że to nie bank jest właścicielem nieruchomości.

Review Co to jest kredyt hipoteczny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Marcin Kowalik

Moją misją jest przybliżenie złożonych często produktów ubezpieczeniowych każdemu z nas. Bardzo zależy mi na tym, aby o ubezpieczeniach mówić w prosty i zrozumiały sposób. Od ponad 10 lat łączę branżę ubezpieczeniową z klientami, a klientów, z doświadczonymi ekspertami ubezpieczeniowymi. Jestem autorem książki "Jak sprzedawać ubezpieczenia. 100 historii agentów ubezpieczeniowych". Jestem organizatorem konferencji Szczyt Ubezpieczeniowy. W przeszłości wykładałem na uczelniach wyższych. Moje felietony możesz znaleźć na przykład w Gazecie Ubezpieczeniowej. Ten serwis internetowy współtworzę wraz z doświadczonymi agentami ubezpieczeniowymi.