Ubezpieczenia » PPK » PPK: od kiedy?

Marcin Kowalik

Masz pytanie o ubezpieczenia? Zapytaj eksperta.

PPK: od kiedy?

Wypełnij poniższy formularz jeżeli potrzebujesz pomocy we wdrożeniu PPK w firmie lub potrzebujesz szkolenia z PPK.

Pomagamy we wdrożeniu PPK w miastach: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Katowice, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń, Kielce, Rzeszów Gliwice, Zabrze, Olsztyn, Bielsko-Biała, Bytom, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Tychy, Opole, Gorzów Wielkopolski, Dąbrowa Górnicza.

Od kiedy Pracownicze Plany Kapitałowe

Transkrypcja:

Terminy wprowadzenia PPK

Dobra, ale po kolei. Chyba najczęściej zadawane pytanie obecnie to jest: „PPK – od kiedy?”.

Sebastian: No właśnie. Bo o PPK zaczęło się dosyć dużo mówić już w zeszłym roku tak naprawdę, kiedy pojawiła się ta ustawa, kiedy pojawiły się te terminy i ludzie zaczęli tym żyć mniej lub bardziej. Ten taki najbardziej gorący okres tak naprawdę to był listopad i grudzień tego roku.

Ja też, prowadząc akcje informacyjne, w które byłem zaangażowany – w kilka nawet równocześnie – zauważyłem, że wtedy tak naprawdę ożywiła się ta dyskusja. Dzisiaj ludzie już coraz bardziej tym żyją, bo kolejne firmy będą wchodzić sukcesywnie i ludzie też coraz bardziej zaczynają. Już ten temat staje się powszechny. 

Od kiedy PPK dla firm powyżej 250 zatrudnionych

Najprościej mówiąc – pierwsza tura Pracowniczych Planów Kapitałowych to był lipiec 2019 roku, czyli roku, który za chwilę będzie już za nami. Od tego momentu wchodziły firmy, których stan zatrudnienia był powyżej 250 osób zatrudnionych. Oczywiście ten stan był liczony pół roku wcześniej, ale te największe podmioty miały od początku lipca ten obowiązek ustawowy. 

W kolejnej turze, czyli styczeń 2020 – czyli po imprezie sylwestrowej – że tak powiem, przed tym wyzwaniem staną kolejne firmy. To są te firmy, które zatrudniają powyżej 50, a poniżej 250 osób. No i wakacje przyszłego roku, czyli lipiec 2020 – firmy zatrudniające powyżej 20 pracowników. Ostatnia tura, czyli styczeń 2021, to są firmy pozostałe i jednostki sektora finansów publicznych. 

Od kiedy PPK w firmie powyżej 50 osób

Można powiedzieć w ten sposób, że to, co ważne przy tych datach, to to, że ta data wyznacza, od kiedy można zacząć takie poważne rozmowy dotyczące PPK. Posłużę się przykładem tych firm powyżej 50 osób. To, że 1 stycznia uruchamia się dla nich obowiązek ustawowy, nie oznacza, że już pierwszego czy drugiego stycznia należy dokonywać jakichś takich szybkich ruchów, bo coś przeoczymy. 

Po 1 stycznia pierwszy obowiązek, który nam się aktualizuje, to jest 24 kwietnia, kiedy ja jako firma muszę podpisać umowę o zarządzanie. Czyli najprościej mówiąc – wybrać po prostu firmę, która będzie to dla mnie obsługiwać. 

Tych firm dzisiaj jest 20 dostępnych na portalu. Zresztą można przejrzeć ich oferty, porównać sobie. I muszę do 24 kwietnia zdecydować, kto jest moim partnerem w tym PPK. Natomiast do 11 maja muszę zadecydować i przekazać listę pracowników, którzy pozostali w PPK lub tych, którzy się zapisali. Czyli jeżeli jestem pracownikiem i patrzę ze swojej perspektywy, to tak naprawdę można powiedzieć, że do maja jest ten moment, kiedy powinienem podjąć decyzję, czy chciałbym czy nie chciałbym być w PPK. 

Myślę, że od razu taka ważna uwaga jest taka, że PPK jest takim fenomenem, jeżeli chodzi o naszą decyzyjność jako odbiorców, jako konsumentów. Że nie podejmujemy żadnej decyzji raz na zawsze. To znaczy większość decyzji, które możemy w PPK podjąć, które dotyczą naszej obecności, naszego wypłacenia, skorzystania z pieniędzy, są decyzjami, które można zmienić. Co oznacza, najprościej mówiąc, że jeżeli dzisiaj podejmę decyzję, że niekoniecznie chcę być w tym programie, że to jednak nie jest właściwe dla mnie, że nie widzę tego, nie czuję – cokolwiek mi przyjdzie do głowy – zawsze mogę do niego wrócić. 

Tak samo w drugą stronę – jeżeli dzisiaj podejmę decyzję, że pozostaję w tym programie, ale np. za pół roku stwierdzę, że to jednak był błąd, to bez problemu mogę z tego programu zrezygnować.

Zobacz też: PPK w budżetówce

Odpowiedzi na wszystkie pytania o PPK: Więcej informacji

PPK: od kiedy? Terminy wprowadzenia dla poszczególnych grup. (Podcast Ubezpieczenia po ludzku 001)
michał
Marcin Kowalik

Oszczędzanie to nie tylko zabezpieczenie ale również odpowiedzialne działanie z myślą o starości. Emerytury z roku na rok stają cię coraz mniejsze, więc trzeba samemu zacząć działać w kierunku polepszenia statusu na przyszłość. Ppk daje taką możliwość i to za niewielki ułamek normalnej pensji, gdzie dodatkowo i państwo i pracodawca nam się dołoży.

4 lata temu

Review PPK: od kiedy?.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Marcin Kowalik

Moją misją jest przybliżenie złożonych często produktów ubezpieczeniowych każdemu z nas. Bardzo zależy mi na tym, aby o ubezpieczeniach mówić w prosty i zrozumiały sposób. Od ponad 10 lat łączę branżę ubezpieczeniową z klientami, a klientów, z doświadczonymi ekspertami ubezpieczeniowymi. Jestem autorem książki "Jak sprzedawać ubezpieczenia. 100 historii agentów ubezpieczeniowych". Jestem organizatorem konferencji Szczyt Ubezpieczeniowy. W przeszłości wykładałem na uczelniach wyższych. Moje felietony możesz znaleźć na przykład w Gazecie Ubezpieczeniowej. Ten serwis internetowy współtworzę wraz z doświadczonymi agentami ubezpieczeniowymi.