Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) a umowa zlecenie

Wypełnij poniższy formularz jeżeli potrzebujesz pomocy we wdrożeniu PPK w firmie lub potrzebujesz szkolenia z PPK.
Pomagamy we wdrożeniu PPK w miastach: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Katowice, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń, Kielce, Rzeszów Gliwice, Zabrze, Olsztyn, Bielsko-Biała, Bytom, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Tychy, Opole, Gorzów Wielkopolski, Dąbrowa Górnicza.

PPK a umowa zlecenie

Marcin: Mówiliśmy o samozatrudnionych. A powiedz, jak jest w przypadku PPK umowa-zlecenie? Czy w ogóle tutaj jest ten temat aktualny?

Sebastian: Jeżeli są te składki obowiązkowe – emerytalne i rentowe – to jak najbardziej tak. Tak że tutaj faktycznie ja w tej chwili, jak widzę, to przy umowach-zlecenie, to większość zdecydowanie tak. Kwestia tylko dotyczy jednej rzeczy – to są np. osoby takie, które są bardzo krótkoterminowo zatrudnione. Np. zdarzyło mi się, że były to osoby na praktykach, które miały umowy-zlecenie, nie były oskładkowane, więc tutaj nie. 

I ważna rzecz jest taka, że PPK, żeby w ogóle zafunkcjonowało, to ja u danego pracodawcy muszę legitymować się stażem pracy – można to tak w skrócie powiedzieć – trzymiesięcznym. Czyli jeżeli to jest umowa-zlecenie, która trwa tydzień, to wiadomo, że PPK się nie zadzieje. Ale jeżeli to jest umowa-zlecenie taka o charakterze stałym, powiedziałbym, to tutaj jak najbardziej to PPK też będzie miało rację bytu. 

Takie przypadki, powiem szczerze, my rozpatrywaliśmy bardzo indywidualnie. To znaczy sygnalizowaliśmy działom płac, żeby takie osoby – troszeczkę może takie złe sformułowanie – wyłuskać z tej listy pracowników i rozpatrzyć dokładnie na tym konkretnym przykładzie.

Ja też zawsze zachęcam pracowników, jak pojawiają się na akcjach informacyjnych czy na dyżurach, że mówię: „niech pan podejdzie ze swoim konkretnym przypadkiem, jeśli pan ma wątpliwości i zapyta – jestem, nie jestem, dotyczy, nie dotyczy”. Szalenie dużo jest takich dziwnych przypadków, bo np. my mieliśmy taki przypadek ciekawy pana, który miał 55 urodziny w dniu podpisywania umowy. I też była taka trochę dyskusja, czy on jest obowiązkowo czy na wniosek. Był pan, który już ma świadczenia emerytalne, ale dodatkowo pracuje. I jest bardzo dużo takich case’ów, które ciężko jest w jednym zdaniu rozwinąć, natomiast zawsze warto, żeby taka osoba wiedziała, do kogo się zwrócić.

1 comment

  1. To dobre pytanie… do kiedy, w którym momencie rzeczywiscie pojawia się granica, gdzie oszczedzanie przestaje sie opłacać. To są kwestie indywidulane. Chociaż według mnie takie oszczedzanie zawsze ma sens. W samym ppk przystępując do programu w wieku 40 lat mozna oszczedzic nawet i 60tys. choc to wiadomo zalezy od wysokości zarobków. Dlatego takie kwestie powinno sie rozpatrywac jak najbardziej indywidualnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *