Ubezpieczenia » Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego » Co to jest IKZE? Czym jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Dowiedz się więcej o emeryturze.

admin

Masz pytanie o ubezpieczenia? Zapytaj eksperta.

Co to jest IKZE? Czym jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Dowiedz się więcej o emeryturze.

W kolejnym odcinku podcastu Ubezpieczenia po ludzku odpowiadamy na pytanie “Co to jest IKZE?”. Rozmawiamy z agentem ubezpieczeniowym Piotrem Dejnarowiczem o tym czym jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Więcej informacji o IKZE

Co to jest IKZE

Co to jest IKZE? Tak po polsku..

PD: Zanim odpowiem na pytanie co to jest IKZE, to chciałbym przypomnieć naszym słuchaczom jakie mamy 3 filary odkładania oszczędności na emeryturę czyli inwestowania.

Pierwszy filar to jest nasz kochany ZUS, do którego każdy  z nas odprowadza składki o umowę o pracę albo odprowadza składki w ramach prowadzonej działalności. 

To czy z tego dostaniemy cokolwiek na starość czy  nie, na ten temat każdy z nas ma swoje zdanie. Drugi filar to otwarte fundusze emerytalne czyli to o czym też ostatnimi czasy trochę było słychać, że zbliża się co raz większymi krokami reforma tego filaru. I trzeci filar to są jakby własne nasze oszczędności, które możemy gromadzić w różny sposób. Możemy je oszczędzać, po prostu odkładając do szuflady, do skarpety, na konto oszczędnościowe, ale możemy tez skorzystać z takich programów, które są preferencyjne dla nas, chociażby z punktu widzenia podatku. W trzecim filarze mamy własne oszczędności, mamy IKZE o którym dzisiaj będziemy rozmawiali, mamy IKE, mamy PPE – Powszechne Plany Emerytalne i PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe.

My się dziś skupimy na IKZE. IKZE czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Indywidualne oznacza, że każdy może mieć takie konto, jeżeli ukończy 16 rok życia. Nie możemy mieć go wspólnie. I  jest  to sposób gromadzenia środków.

Na pewno plusem IKZE jest to, że zebrane tam fundusze w ciągu roku, możemy potem odliczyć sobie od przychodu. Dzięki zbieraniu funduszy na emeryturę w ramach IKZE możemy zmniejszyć podatek, który będziemy musieli zapłacić urzędowi skarbowemu.

Review Co to jest IKZE? Czym jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Dowiedz się więcej o emeryturze..

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

admin