Rozmawiamy o symulacjach emerytury i kalkulatorach w kontekście IKZE (Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego).
MK: Piotr, my tu konkretnie odpowiadamy na konkretne pytania. Natomiast podejrzewam, że gdyby ktoś chciał już faktyczne obliczenia dostać to symulację takiej emerytury w IKZE można przeprowadzić.
Bierzesz od potencjalnego klienta dane wejściowe, ile może wpłacić z pierwszym zamachem, ile może co miesiąc wpłacać i potem ty taką symulację możesz przeprowadzić. Dobrze mówię?
PD: Tak, aczkolwiek to zawsze będzie symulacja. Na pewno danymi początkującymi jakie potrzebujemy jest wiek klienta, dlatego, że w dużym stopniu determinuje to jak długo będziemy oszczędzali.
Drugim parametrem jest to ile klient faktycznie chce odkładać. Trzecie jest to jaką ma wiedzę na temat finansów i skłonność do ryzyka., dlatego że ktoś ma nieduża wiedzę i ma małą skłonność do ryzyka to będziemy dla niego przygotowywali rozwiązania oparte właśnie na takich bezpiecznych produktach jak fundusze obligacyjne.
Zwykle wiążą się z mniejszymi zyskami. Jeśli ktoś ma większą wiedzę finansową i większą skłonność do ryzyka to wtedy możemy zaoferować mu fundusze akcyjne, które obarczone są większym ryzykiem, że się straci ale też dają szansę na dużo większe zyski.
Ostatnio na Subiektywnie O Finansach. Czytałem bardzo ciekawy artykuł o tym co się wydarzyło na giełdzie. I zwraca uwagę na to, że większość z nas kupując jakiekolwiek produkty to chce je kupić w promocji.
To co teraz się wydarzyło na giełdzie czyli te spadki przed 3, 4 tygodni, rzędu 30% to jest właśnie taka promocja, że ktoś kto ma zebrane fundusze inwestując 2 tygodnie temu miałby już 15% wzrostu bo od dołka , który był związany z korona wirusem, czy to na polskiej giełdzie, czy na amerykańskiej giełdzie, mamy wzrosty rzędu 15% I ciężko przyzwyczajać się do takiej myśli, że będzie tak co tydzień, bo nie będzie.
Warto brać pod uwagę, że być może przyjdzie druga fala kryzysu i te akcje dalej pójdą w górę. Tylko, że warto brać pod uwagę, że oszczędzamy na IKZE , w długim okresie. Fajnym rozwiązaniem też jest to, żeby przeznaczać regularnie co miesiąc , kwartał, taką samą równą kwotę pieniędzy, żeby inwestować.
Wtedy jeżeli jest krach na giełdzie albo jakieś spadki to my za tą kwotę kupujemy więcej akcji bo są tańsze. Jeżeli na giełdzie są bardzo duże wzrosty to my kupujemy tych drogich akcji mniej. Więc polecam takie rozwiązanie jak regularne oszczędzanie takiej samej kwoty.
Review IKZE – symulacja emerytury.