Jak wygląda i jak działa kalkulator IKZE od NN Investment Partners.
Kalkulator IKZE NN Investment Partners
Cześć. Słuchasz podcastu „Ubezpieczenia po ludzku”. Ja nazywam się Marcin Kowalik i zwykle w tym podcaście staram się z doświadczonymi ekspertami, z agentami ubezpieczeniowymi rozłożyć skomplikowane i złożone kwestie związane z produktami ubezpieczeniowymi na czynniki pierwsze, na język, taki prosty.
Tak, żeby to było łatwe do przyswojenia, po prostu żebyśmy mogli mówić o ubezpieczeniach po ludzku.
Teraz wszystkie informacje związane z IKZE i też informacje jak dołączyć do IKZE i też informacje jak szukać pomocy w tematach związanych z Indywidualnym Kontem Zabezpieczenia Emerytalnego znajdziesz pod adresem ubezpieczeniapoludzku.pl/002 i tam też jest cały jeden odcinek podcastu poświęconego IKZE, w którym rozmawiam z Piotrem Dejnarowiczem.
Natomiast dzisiaj omówimy sobie kalkulator obliczający ulgę podatkową z IKZE, przygotowany przez NN Investment Partners. Teraz tak, link do tego kalkulatora IKZE znajdziesz oczywiście pod adresem ubezpieczeniapoludzku.pl/ikze.
Już bez pomocy ekspertów, opowiedzieć o tym jak działa ten kalkulator i jakie ma on funkcje, możemy sami. Prześwietlimy sobie właśnie ten kalkulator po to, żeby ta wiedza, jak działa kalkulator do IKZE, była większa. I tak, po kolei.
Już wiemy z odcinka poświęconego IKZE, że jedną z odpowiedzi na to jakie korzyści IKZE daje posiadaczowi jest możliwość odliczenia od podatku. Czyli te korzyści podatkowe z IKZE istnieją.
Oblicz ulgę podatkową w kalkulatorze IKZE NN Investment partners.
W tym kalkulatorze NN Investment Partners poświęconym uldze podatkowej z IKZE, możemy znaleźć takie informacje jak: oblicz swoją roczną ulgę podatkową oraz przyszłą emeryturę z IKZE. I mamy pierwszy suwak pt. „Oblicz ulgę podatkową”.
Pierwsze pytanie: ile chcesz wpłacać na IKZE? I tutaj mamy taki znak zapytania, taki tooltip, można sobie myszką na niego najechać i dostajemy informację dodatkową a w niej czytamy: limit wpłat na IKZE w 2020 roku to 6272 złote, 40 groszy czyli odpowiedzią pierwszą na pierwsze dosyć ważne pytanie pt. „Jaki jest limit wpłat na IKZE w 2020 roku?” jest informacja w NN Investment Partners, że to jest 6272 złote i 40 groszy.
Czytamy dalej: wpłat możesz dokonywać w dowolny sposób, jednorazowo, co kwartał, co miesiąc, co tydzień. W naszym kalkulatorze dajemy możliwość wyboru dwóch opcji: wpłaty jednorazowo i co miesiąc. Pamiętaj, że pierwsza wpłata musi wynieść przynajmniej 50 złotych.
Wiemy już, że ten suwak, którym sobie przesuwamy informację jaką dajemy do kalkulatora, która odpowiada na pytanie „Ile chcesz wpłacać na IKZE?”, musi przynajmniej się zaczynać od minimum 50 złotych.
Powiedzmy, że chcemy wpłacać miesięcznie na IKZE 300 złotych. I przesunąłem ten suwak na 300 złotych, wybrałem tryb wpłacania na „miesięczny”.
Maksymalnie przy tym trybie miesięcznym mogę ustawić wpłatę na 522 złote i 70 groszy a minimalnie na 50 złotych. Ja ustawiam na 300 złotych.
Miesięczny dochód w kalkulatorze IKZE
Następny podpunkt to jest: ile wynosi twój miesięczny dochód? Mamy różne sposoby rozliczania.
Mamy albo umowę o pracę albo działalność gospodarczą. Ja wybieram umowę o pracę i niech będzie ten dochód, tak jak mówiłem 300 złotych.
I dalej mamy informację taką, że jest przycisk oblicz, ale zanim przejdziemy do tego przycisku, trzeba zacytować, że: NN Investment Partners TFI S.A. i Fundusze Inwestycyjne NN nie gwarantują osiągnięcia zysku inwestycji. Inwestycje wiążą się z ryzykiem poniesienia straty. I teraz tak, po wprowadzeniu tych dwóch informacji czyli ile chcę wpłacać na IKZE, wybrałem 300 złotych miesięcznie i po wprowadzeniu informacji „ile wynosi twój miesięczny dochód?” wybrałem sposób rozliczenia – umowę o pracę i 3000 złotych.
Dostałem informację, że dzięki IKZE mogę zmniejszy swój podatek dochodowy z 2020 roku 648 złotych. Jest też znowu podpowiedź, jak najadę myszką na ten znak zapytania, jest informacja taka: wszystkie wpłaty na konto IKZE możesz odliczyć od dochodu do opodatkowania, przez co możesz zmniejszyć twój PIT za 2020 rok nawet o 2007 złotych i 17 groszy.
Obliczanie dodatkowej emerytury w kalkulatorze IKZE NN Investment Partners
I teraz mamy kolejne możliwości kroku użycia tego kalkulatora. Mamy możliwość taką: oblicz emeryturę z IKZE, i tutaj jest pytane ile mam lat. Wpisuję ile mam lat. No niech będzie, napiszę prawdę: 38 w tej chwili.
Jest drugie pytanie: w jakim wieku chcesz rozpocząć wypłacanie środków. Tutaj znowu jest podpowiedź: wypłata następuje na wniosek oszczędzającego po osiągnięciu przez niego wieku 65 lat, pod warunkiem dokonywania wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, co najmniej w 5 latach kalendarzowych.
Wpisałem 65 i tutaj też jest informacja ważna: wypłaty z IKZE bez utraty ulgi podatkowej możesz dokonać po ukończeniu 65 lat i spełnieniu warunków ustawowych.
Dobrze. I tutaj mam kolejny suwak, który jest opisany „oczekiwany roczny zysk 4%”. I mogę sobie tym suwakiem przesuwać jakiego rocznego zysku oczekuję.
Tutaj też jest podpowiedź: wybierz potencjalną stopę z inwestycji w okresie wpłat. Pamiętaj, że wyższe stopy zwrotu z funduszy wiążą się zazwyczaj z wyższym ryzykiem inwestycji.
No to ja, powiedzmy, lubię, jeżeli chodzi o emeryturę, bezpieczną grę, konserwatywne ustawienia. Nie chcę ryzykować. Zostawiamy na tych 4% i klikam oblicz. I dostaje wyliczenia, że twój kapitał z IKZE to jest 175 tysięcy, 127 złotych i 42 grosze. Suma wpłat to jest 97200 złotych. Przewidywany zysk to jest 77 tysięcy, 927 złotych i 42 grosze.
Estymacja IKZE
Oczekiwany roczny zysk w kalkulatorze IKZE
Ile lat chcesz wypłacać emeryturę z IKZE
I potem mamy jeszcze inny kalkulator, który zadaje pytania takie: Ile lat chcesz wypłacać emeryturę z IKZE? No i ja tutaj zostawiam 10 lat bo tak jest ustawione. No i mam informację na końcu, że twoja miesięczna dodatkowa emerytura z IKZE to jest 1313 złotych i 46 groszy.
I tu jest podpowiedź, że środki z IKZE po spełnieniu odpowiednich warunków, możesz wypłacić jednorazowo, całą kwotę lub w ratach. Wybierając opcję wypłaty w ratach ustalasz okres przez jaki chcesz wypłacać pieniądze.
Przy wypłacie środków należy zapłacić podatek w wysokości 10%.
No i teraz moi drodzy po przejściu tych wszystkich kroków, po wypełnieniu tych wszystkich pól w kalkulatorze i po udzieleniu odpowiedzi na te wszystkie pytania, można założyć IKZE. I towarzyszy nam taki przycisk „załóż IKZE” czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.
To było krótkie omówienie kalkulatora ulgi podatkowej czy też kalkulatora estymacji emerytury z IKZE, przy zakładaniu IKZE razem z NN Investment Partners.
Czy zrobimy następne opisy kalkulatorów kolejnych instytucji finansowych?
Tak. Wszelkie pozostałe informacje i odpowiedzi na pytania związane z indywidualnym kontem zabezpieczenia emerytalnego, opinie eksperta, szczegółowe odpowiedzi eksperta, agenta ubezpieczeniowego na wszystkie pytania związane z IKZE, znajdziecie zawsze pod adresem ubezpieczeniapoludzku.pl/002/.
Dziękuję, do usłyszenia.
Review IKZE – Kalkulator NN Investment Partners (estymacja emerytury, kalkulator ulgi podatkowej).