Ubezpieczenia » Ubezpieczenia krzyżowe » Ubezpieczenie krzyżowe

Marcin Kowalik

Masz pytanie o ubezpieczenia? Zapytaj eksperta.

Ubezpieczenie krzyżowe

Ubezpieczenie krzyżowe to ubezpieczenie które chroni wzajemnie wspólników spółki, którzy krzyżowo są zarówno ubezpieczeni i uposażeni. W ramach ubezpieczenia krzyżowego wystawiane są dwie lub więcej polis na życie.

Dzięki temu, jeżeli jeden ze wspólników w spółce umrze, spółka uniknie wykorzystania własnych środków. Nie będą też potrzebne kredyty.

Na tym blogu pisaliśmy już o ubezpieczeniach przydatnych dla samozatrudnionych, B2B. Dziś skupimy się, na spółkach oraz zabezpieczaniu wspólników spółek, poprzez ubezpieczenie krzyżowe.

Wypełnij poniższy formularz, a nasz doradca pomoże Ci przejść przez cały proces ubezpieczenia krzyżowego. Również zdalnie, w całej Polsce.

Wypełnij formularz kontaktowy aby otrzymać pomoc agenta ubezpieczeniowego w formalnościach ubezpieczenia krzyżowego

Rodzaje spółek kapitałowych

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, w Polsce wyróżnia się trzy rodzaje spółek kapitałowych:

Ubezpieczenie krzyżowe
  • spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółkę akcyjną,
  • prostą spółkę akcyjną.

Pieniądze na prowadzenie spółki po śmierci wspólnika

No właśnie. Skąd w razie śmierci wspólnika, brać pieniądze na prowadzenie spółki?

Beneficjenci

Pieniądze od ręki, dają ubezpieczenia na życie. Umożliwia ono zachowanie ciągłości działania firmy. Takie ubezpieczenie pokrywa koszty które zwykle pojawiają się w momencie niezdolności do pracy, czy śmierci wspólnika. Można je też użyć w przypadku osoby prowadzącej jednoosobową dzialalność gospodarczą.

Kosztowne prowadzenie spółki po śmierci wspólnika

Jakie są typowe koszty jakie obciążają pozostałych wspólników po śmierci jednego z członków spółki? To między innymi spłaty kredytów, odprawy dla pracowników, kary za niewywiązanie się z umów, opłaty za media, zobowiązania finansowe, oddanie vatu.

Ryzyko w spółce

Do tego dochodzi jeszcze pokrycie roszczeń związanych z zachowkiem od uprawnionych członków.

Co ważne – wypłata z ubezpieczenia na życie (również z ubezpieczenia krzyżowego) nie wchodzi w skład masy spadkowej. Nie podlega opodatkowaniu.

W polisie wskazuje się osobę uposażoną, do której towarzystwo ubezpieczeniowe przelewa pieniądze bezpośrednio.

Odszkodowania

To istotne również z powodu faktu, że firmę nie zawsze można łatwo i szybko spieniężyć.

Co ciekawe – ubezpieczenie na życie (w tym przypadku ubezpieczenie krzyżowe), może być też ciekawym punktem w polityce kadrowej firmy.

Ubezpieczenie może przewidywać wypłatę środków potrzebnych na zatrudnienie zastępstwa, wdrożenie, rekrutację, pokrycie pensji nowej osoby na początku.

W tym tekście wyjaśniliśmy pojęcia:

Zobacz też powiązane z tym tematem teksty:

Wypełnij poniższy formularz, a nasz doradca pomoże Ci przejść przez cały proces ubezpieczenia krzyżowego. Również zdalnie, w całej Polsce.

Wypełnij formularz kontaktowy aby otrzymać pomoc agenta ubezpieczeniowego w formalnościach ubezpieczenia krzyżowego

Zobacz też:

Review Ubezpieczenie krzyżowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marcin Kowalik

Moją misją jest przybliżenie złożonych często produktów ubezpieczeniowych każdemu z nas. Bardzo zależy mi na tym, aby o ubezpieczeniach mówić w prosty i zrozumiały sposób. Od ponad 10 lat łączę branżę ubezpieczeniową z klientami, a klientów, z doświadczonymi ekspertami ubezpieczeniowymi. Jestem autorem książki "Jak sprzedawać ubezpieczenia. 100 historii agentów ubezpieczeniowych". Jestem organizatorem konferencji Szczyt Ubezpieczeniowy. W przeszłości wykładałem na uczelniach wyższych. Moje felietony możesz znaleźć na przykład w Gazecie Ubezpieczeniowej. Ten serwis internetowy współtworzę wraz z doświadczonymi agentami ubezpieczeniowymi.